Kansere Yol Açan Bu 7 Gıdadan Uzak Durun!

Beslenme sağlık durumumuzu küçümsenemeyecek boyutta etkiler. Birçok sağlıklı besin, vücudu hastalıklara karşı korur ve faydalıdır. Fakat, içinde tehlikeli maddeler barındıran sağlıksız besinler çok ciddi hastalıklara, mesela kansere yol açabilir.

Kansere sebep olan besinler bir çok diyette yer almaktadır ve çoğu insan bu besinlerin, her tükettiğimizde sağlığımıza verdiği zarardan bihaberdir. Bu yazımızda, diyetinizden bir an önce çıkarmanız gereken 7 yiyeceği açıklayacağız.

Mikrodalga Fırında Yapılan Patlamış Mısır

Bu patlamış mısırların paketinde mikrodalga fırında pişirme sırasında perflorooktanik asit üreten tehlikeli maddeler yer almaktadır.

Çözüm?

Eğer film izlerken patlamış mısır yemeye bayılanlardansanız, organik mısırla ve ayçiçek yağıyla evde patlatmaya özen gösterin. Hem sağlıklı, hem ekonomik, hem de hazırlanması çok kolay!

Kurutulmuş Et

Protein kaynağı olmasından ötürü, kurutulmuş et geçtiğimiz senelerde sağlıklı bir abur cubur olarak desteklendi. Bu bir çok tüketiciyi ikna etmek için yeterli, fakat çeşitli araştırmalar gösteriyor ki bu tipteki et nitrit barındırıyor, nitritin de kansere sebep olduğu biliniyor. Nitrit, eti aylarca rafta taze göstermeye yarayan bir maddedir.

Çözüm?

Kurutulmuş etlerden uzak durun ve sadece otla beslenen büyükbaş hayvanların etlerini yemeyi tercih edin.

Konserve Yiyecekler

konserve

Bir çok araştırma, konserve yiyeceklerin, konservenin kaplamasında bulunan bifenol-A (BPA) sebebiyle kanserojen olduğunu gösteriyor.

Çözüm?

Konserve yiyecek tüketiminizi azaltın ve içinde BPA yoktur ibaresini gördüğünüz konserveleri almaya çalışın.

Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar

Genetiği değiştirilmiş gıdalar bitkinin yetiştirilmesi sırasında ot öldürücüler ve tarım ilaçlarına maruz kalıyorlar bu da tüketici farketmeden ürünün kalitesini değiştiriyor. Bu besinlerdeki bu tür kimyasal maddeler kansere ve diğer hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Çözüm?

Yerel çiftçileri destekleyin ve sadece organik gıdaları satın alın.

Karbonatlı İçecekler

kola

Biliyoruz ki, karbonatlı içecekler sıcak bastığında ve susadığımızda çok hoş geliyor. Fakat bunlar maalesef sağlıklı değil ve kansere sebep olan kimyasallar bir yana, bir bardağında yaklaşık 8 küp şeker içeriyor. 4-metilimidazol kolaya karakteristik koyu kahverengi rengini veriyor, bu madde de daha önce çok kez kanser ile ilişkilendirilmiştir. Bu içecekler aynı zamanda yüksek dozda kanser hücrelerine yardım eden mısır fruktoz şurubu içeriyor.

Çözüm?

Karbonatlı içecekleri içmekten vazgeçip, su veya doğal meyve suları tüketin.

“Light” veya Diyet Yiyecekler

Çoğu insan yiyeceklerin üzerinde “light” ibaresini gördüğünde bunun daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme olacağına inanıyor. Fakat acı gerçek şu ki bu yiyeceklerin sadece şeker ve yağ oranı diğerlerine göre bir miktar daha düşük, bu da kilo kaybına yardımcı olmuyor. Hatta bu yiyecekler, kansere sebep olan yapay tatlandırıcıları da içeriyorlar.

Çözüm?

Meyve, sebze ve tahıl bakımından zengin sağlıklı bir diyet edinin.

Atıştırmalıklar

tavuk

Açken hızlı bir atıştırmalığı mideye indirmek çok kolay ve bir bakıma da günümüzü kurtarıyor. Fakat, marketlerde satılan kızartılmış atıştırmalıklar, kızartılırken açığa çıkan yüksek ısıdan ötürü kanserojen maddeler içeriyor. Bu içerik, glisamid olarak biliniyor, metabolizmanın sonucunda da akrilamide dönüşüyor.