Karantina Sırasında Ailenizle Geçinmek İçin İpuçları

20 Mayıs, 2020
Bu evde kalma süreci, bir aile olarak birbirinizle geçinmek söz konusu olduğunda sizi ve sevdiklerinizi büyük ihtimalle test edecek. Ancak, bazı önerileri takip ederseniz evinizde barışın hüküm sürmesini sağlayabilirsiniz. Bugünkü yazımızda sizleri bu yöntemleri keşfetmeye davet ediyoruz.

Karantina sırasında barış ve uyumu korumak basit bir iş değildir. Bu özellikle de tüm aile bilinmeyen bir süre boyunca aynı alanı paylaşmak zorunda ise geçerlidir. Bu belirsizlikler, duygusal iniş çıkışlar, ev kuralları ve hepimizin alışması gereken bu yeni koruyucu yönergeler bu süreci daha kolay hale getirmezler. Ailenizle geçinmek hiç olmadığı kadar önemlidir, ancak şu anda bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır.

Ömür boyu süren bir paylaşılmış varoluşu birlikte yaşayan; bu süreçte güçlü aidiyet duyguları, yoğun ve samimi ilişkiler, karşılıklılık ve bağımlılık oluşturan; bireyler arasında kişisel bir bağlılık olan bir bireyler topluluğu.

Ancak bu bireyler kamu yararı için karantinada kalmak zorunda kaldığında panorama değişir. Bu kendi iyilikleri için dahi olsa güncel şartlar yanlış anlaşılmalara ve gerginliklere yol açabilir.

Şimdilerde evde gerçekleştirdiğimiz yeni çalışma ve öğrenme yolları; televizyondan, oynayan çocuklardan, mutfaktan ve diğer yerlerden gelen sesler… Bu faktörlerin hepsi, her ailenin her bireyi için büyük birer dayanıklılık testi. Peki, karantina sırasında ailenizle geçinmek için ne yapabilirsiniz?

Karantina Sırasında Ailenizle Geçinmek: Bunu Nasıl Yapabiliriz?

Yakın zamana kadar hayatlarımız çoğunlukla hızlıydı. Ancak güncel durumumuz ayaklarımızın altındaki zemini sarstı ve aile hayatlarımız üzerinde büyük etkisi olan değişiklikler empoze etti.

Paylaşılan bir alan ve zaman içerisinde okul ödevleri, çocuklarımızı dinlemek, evimizdeki yaşlı aile bireyleri ile bir şeyler paylaşmak ve onlara ilgi göstermek, korkuları yatıştırmak ve şartlarımızın üstesinden gelmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Peki bu zaman dilimini ailelerimizin üzerinde kötü bir etki yaratmasına izin vermeden atlatmak söz konusu olduğunda seçeneklerimiz neler? Aşağıdaki paragraflarda sizlerle karantina sırasında ailenizle geçinmek konusunda bazı ilginç ipuçları paylaşacağız.

1. Bir Programa Sadık Kalın

Çalar saat ile uyanan bir kadın.
Evde kalıyor dahi olsanız normal programınıza bağlı kalmak ailenizdeki herkesin ihtiyaç duydukları kadar dinlendiğinden emin olmanıza yardım edebilir.

Karantina öncesinde takip ettiğiniz programı devam ettirmeniz önemlidir. Bununla kastettiğimiz şey yatağa normalde gittiğiniz zamanda gitmeniz ve zamanında uyanmanız gibi şeyler. Bu, uyku düzeninizi bozmanızı engelleyecektir. İyi bir gece uykusu çekmek ailenizdeki herkesin her gün daha iyi bir ruh halinde olmasına yardım edecektir.

2. Rutinler Oluşturun

Belirlenmiş rutinleriniz olması ailenizle geçinmek konusunda belirleyici bir faktör olacaktır. Oynamak için, çocuklarınızın okul ödevleri için, ve eğer gerekliyse siz ve partnerinizin çalışması için zamanlar belirlemeniz önemlidir. Ailenizdeki herkesin desteğiyle bunu mümkün hale getirebilirsiniz.

3. Korkuları Sakinleştirin

Haberler şu an trajediler ile dolu… Koronavirüsün yayılması, sayısız ölüm… Ve bu problemler özellikle de çocukların anlaması açısından özellikle zor şeyler. Çocuklarımızı dinlememiz ve deneyimledikleri duyguları isimlendirmemiz önemli. Hatta küçük çocuklarınızı duygularını yönetmelerine yardımcı olacak resimler ve çizimler yapmaları konusunda cesaretlendirebilirsiniz bile. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler ise bir günlük tutmak isteyebilir.

Bu zaman çocuklar için özellikle zor, çünkü dışarıya çıkıp arkadaşlarını göremiyor, diğer çocuklarla oynayamıyor, okula gidemiyorlar. Bu ailemizin geri kalanını desteklemenin bir yolu olduğu için mümkün olduğunca sakin kalmalıyız. Bunu yapmanın bir yolu en son bilgileri almak için doğru kaynaklara gitmek. Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi gibi güvenilir sitelere bağlı kalın.

Bu yazımızı da okuyun: Karantina Sırasında Yaşlı Vatandaşlara Öneriler

4. Bağları Sağlamlaştırmak

Karantina bir aile olarak bağlarımızı sağlamlaştırmamız için mükemmel bir fırsat. Bundan dolayı, telefonlarımızı, laptoplarımızı ve diğer ekranlarımızı kenara koymaya değer. Bu şeyleri kutu oyunları, kart oyunları ve aile olarak paylaşabileceğiniz diğer aktiviteler ile değiştirin.

5. Farklılıklarınızla Başa Çıkın

Çocuklarının yanında kavga eden bir aile.
Aile bireyleri arasında gerginliğe neden olan şeyleri fark etmek önemlidir. Eğer bu şeylerle önceden başa çıkarsak bu durumların büyümesini önleyebiliriz.

Rahatsızlıklar ve anlaşmazlıklar karantina sırasında ailenizle geçinmek söz konusu olduğunda zorluk yaratabilir. Bundan dolayı gerginliğe sebep olan şeyleri belirleyip bunlarla doğru şekilde başa çıkmak önemlidir. Farklılıklarınızı ne kadar kontrol altında tutarsanız, bu durum herkes için o kadar kolay olacaktır.

6. Anksiyete Kaynaklarından Kaçının

Şu an anksiyeteyi azaltmak elzemdir, özellikle de günlük yeni haberlere ulaşım söz konusu olduğunda. Her gün haberlere bakmak için biraz zaman ayırıp sonra başka bir aktiviteye geçebilirsiniz. Önceden de bahsettiğimiz gibi güvenebileceğinizi bildiğiniz haber kaynaklarını kullanın ve sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Sakin kalmak ailenizle geçinmek açısından hayatidir.

7. Girişken İletişimi Sürdürün

Mevcut durumumuzda var olan korkunun üstesinden gelmek açısından girişken iletişim şarttır. Ailedeki herkesin şüphelerini ifade etmesine ve sorularını sormasına izin vermeliyiz. Bu tüm yaş gruplarındaki aile bireylerinin sahip olduğu bir haktır, bundan dolayı çocukları ve yaşlıları da dahil etmeyi unutmayın.

8. Dinlemeyi Öğrenin

Evinizdeki herkesin bir söz hakkı olmalı ve duygularını ve fikirlerini ifade edebilmeliler. Eğer biri korku, öfke ya da hayal kırıklığı gibi duygularını ifade ederse onu bu konuda kötü hissettirmeyin. Birbirimizi sevgi ile dinlemeyi öğrenmek durumundayız. Bu durum herkes için zor.

Keşfedin: Koronavirüs Karantinası için 5 Ev Egzersizi

9. Birbirinizin Alanına Saygı Gösterin

Eğer ailenizdeki biri biraz yalnız zaman geçirmeye ihtiyaç duyuyorsa onlara izin verin. Her günün her anını beraber bir şeyler yaparak geçirmek zorunda değilsiniz. Bazı insanlar becerilerini yalnızlık içerisinde bir teste tabi tutmak ister ve buna saygı duymamız gerekir.

Yüzleşiyor olduğumuz şartlar normal, tipik ya da alışıldık değil… Hepimiz bu işte yeniyiz. Bundan dolayı evdeyken yapabileceğimiz en iyi şey pozitif bir tutum sahibi olmak. Hadi bu zor zamanların yakında sona ereceğinden emin bir şekilde gözlerimizi gelecekte tutalım.

  • Baequero Brenes, A. R. (2014). Convivencia en el contexto familiar: un aprendizaje para construir cultura de paz. Actualidades Investigativas En Educación.
  • Beck Gernsheim, E. (2004). La reinvención de la familia. En busca de nuevas formas de convivencia. Revista de Derecho Privado. Nueva Serie.
  • Niska, K., Snyder, M., & Lia-Hoagberg, B. (1998). Family Ritual Facilitates Adaptation to Parenthood. Public Health Nursing.
  • Zaldívar D. (2004). Funcionamiento familiar saludable. In Infomed.