Kendini Gerçekleştiren Kehanet: Öngördüğünüz Şey Gerçek Olduğunda

· 15 Şubat, 2018
İnançlarınızı değiştirmeniz, yeni bir bakış açısına sahip olmanız ve her şeyden önce, istediğiniz şeye inanmanız gerekir. Kehanetinizi yerine getirmek için çalışırken, kendinize inanmanız çok önemlidir.

Bazıları buna pygmalion etkisi der, ancak çoğu kişi bunu kendini gerçekleştiren kehanet olarak bilir. Bu, hayatımızda bu gerçeği Ovidio efsanesi aracılığıyla bilinen eski Yunanlılardan gelmektedir.

Bu efsane, eserlerinden Galatea’ya aşık olan Pygmalion adlı bir heykeltıraş ile ilgilidir. Sevgisi kocamandı fakat kördü. Heykele gerçek bir kadınmış gibi davrandı.Tanrıça Afrodit, Pygmalion’un yarattığı şeye hissettiği aşkın farkına vardı, böylelikle ona can verdi. Sonunda istediği her şey nihayet gerçekleşti.

Günlük yaşantımızda kendini gerçekleştiren kehanet

Kıskançlıkla ilgili problemi olan birisine ne olur? Sürekli partnerini izler, olası bir aldatılma kanıtı arar ve bundan dolayı, tam olarak korktukları şey başlarına gelir.

aldatan adam

Çok korktuğumuz şeylerin gerçek olabileceğini düşünmek ironik görünür. Fakat, eylemlerimiz onları gerçekleşmesi için çağırıyor gibi işler.

Kıskanç bir kişi istemeden var olmayan bir delil aramaktadır. Bununla birlikte, bunu yapmaya devam ederse, korktuğu şey gerçek olur.

Aynı şey diğer ortamlarda da olur, mesela okulda.

Bir profesör bir öğrencinin dersinden başarısız olacağına inandığında, bilinçsizce buna inanmakta ve gerçek olmasını sağlayacak bir şekilde hareket etmektedir.

Gördüğümüz gibi, olumsuz koşullarda kendi kendini gerçekleştiren kehanet oldukça fazladır. Bununla birlikte, Pygmalion etkisi olumlu bir şekilde kullanılabilir.

Tıpkı Ovidio’ya olanlar gibi, bir projede başarılı olacağınıza inanmanız veya hayalinizden birine ulaşacağınızı söylemek, bu şeyleri başarmanız için size yol gösterebilir.

düşünen kadın

Hiçbir şey imkansız değildir. Bununla birlikte, hayatımız genellikle pozitifler yerine olumsuzlar tarafından yönetilmektedir. İnsanlar bizi geri tutma eğilimindedir. Bu yüzden Pygmalion etkisi, olumlu olanlardan çok, olumsuz örneklere sahiptir.

Pygmalion etkisi ve çekim kuralı

Gerçekte, bu kendi kendini gerçekleştiren kehaneti çekim yasasıyla karşılaştırabiliriz. Aslında, bir şeyi çektiğimize inanarak, bir gün beklemezken bu gerçek olabilir.

İşin içinde büyü yoktur. Bu bir kader meselesi de değildir. Cevabı tutum değişikliğinde bulabilirsiniz.

Örneğin, partnerimizin bizi başkası ile aldatmakta olduğunu düşündüğümüz zamanlara kıyasla, onlara güvendiğimiz zaman aynı davranmayız.

Eylemlerimiz, kaçınamayacağımız bir sona biçimlenmektedir.

Bununla birlikte, çoğu zaman buna dikkat etmiyoruz. Bu nedenle, kendimiz ve gerçekleşen bir şey hakkında verdiğimiz kararlarla şaşkınlık içerisinde bakıyoruz.

Hiç kendinizi aynı tür insanları çektiğiniz bir durumda buldunuz mu? Kötü şansın olduğuna veya etrafınızdaki herkesin kötü bir insan olduğuna inanabilirsiniz.

Ancak, belki de kendinize bakmadınız. Belki beyninizin bilinçsiz bölümüne yüklü, güçlü bir inancınızın olduğunu ve bu inancın da da herkesin yalancı olduğunu ve sadakatsiz olduğunu düşünmenizi sağladığını fark etmemişsinizdir.

Düşüncelerimiz ve inançlarımız çok güçlüdür. Bununla birlikte, bunun bilincinde olmak lehimize işleyebilir.

İstediğiniz hayatı yaşayın

Kendini gerçekleştiren kehanetler sayesinde yaşamak istediğiniz hayatı yaşayabilirsiniz. Aslında, farklı vesilelerle, gerçekte, düşüncelerinizin size acı çektiren tek şey olabileceği düşünülmektedir.

Neden tersini denemeyelim? Evet, bu çok fazla güç gerektiriyor. Kendinizi olumsuz düşünce ve inançlardan kurtarmak çok yorucu bir iş olabilir.

Ancak, buna değer. Çektiğiniz tüm olumsuz şeyleri düşünün ve onu olumlu bir şeye nasıl dönüştürdüğünüzü hayal edin.

mıknatıs

İnançlarınızı değiştirmeniz, yeni bir bakış açısına sahip olmanız ve her şeyden önce, ne istediğinize inanmanız gerekir. Kehanetinizi yerine getirmek için çalışırken kendinize inanmanız çok önemlidir.

Hepimiz kendi hayatımızın mimarlarıyız.