Kolay Fritöz Temizliği İçin Öneriler

Fritöz temizliği için ilk önce dikkat etmeniz gereken şey güvenliktir. Ardından birkaç adımı takip ederek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.
Kolay Fritöz Temizliği İçin Öneriler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kolay fritöz temizliği yöntemlerini mi merak ediyorsunuz?

Fritöz, lezzetli patates kızartmaları ve kızarmış tavuklar yapmanızı sağlayan bir mutfak aletidir.

Evde kullanılan fritözlerin dışında, bar ve restoranlar için sanayi tipi fritözler de var. Ancak mutfak işlerini son derece kolaylaştırsa da bu aletlerin bir olumsuz yanı var. İçinde çok yağ biriktirdiği için fritöz temizliği hiç kolay bir iş değil.

Tüm zorluğuna rağmen, sağlık ve hijyen gereği fritözünüzü sık sık temizlemeniz gerekiyor. Ayrıca iyi temizlenen aletler daha iyi çalışıyor ve daha uzun dayanıyor.

Aşağıda fritöz temizliği için dört etkili yöntemden bahsedeceğiz.

Fritöz Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Fritöz sepetini yıkayın

fritöz kullanmak

Fritözün içinden çıkarabileceğiniz için fritöz sepeti, belki de yıkaması en kolay kısımdır. Hatta bazı modellerde bulaşık makinesine bile koymanız mümkün olabiliyor.

 • Makineye koyamıyorsanız sıcak su ve bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Yağı tamamen çıkarmak için sünger ya da fırça kullanmanızı öneriyoruz.
 • Eğer sepet çok kirliyse, sıcak su ve deterjan doldurduğunuz bir kabın içinde birkaç saat bekletebilirsiniz. Kuruyan yağlar çözüldükten sonra temizlik daha kolay olacaktır.

2. Fritözün içini yıkayın

 1. Fritözün içini temizlemek için oldukça kullanışlı ve çok basit bir yöntem var; plastik spatulayla kuruyan yağları kazıyın. Böylece hem fritözünüzü çizmezsiniz hem de arkasından yapacağınız temizlik çok daha kolay olur.
 2. Spatulayla kazıdıktan sonra fritözün içini yıkamanız gerekiyor. Bunu yapmak için de iki farklı yöntem var. İlk yöntem için; fritözün içini su ve deterjanla doldurun. Ardından fritözü çalıştırın ve içindekilerin kaynamasını bekleyin. Fritözü normal kullanım şeklinin dışında çalıştırmak istemiyorsanız önce deterjanlı suyu kaynatıp sonra fritözün içine dökebilirsiniz. Bu yöntemlerin ikisinde de deterjanlı suyu en az bir saat fritözün içinde tutun ki kuruyan yağlar çözülsün.
 3. Gereken süre dolduktan sonra suyu döküp ihtiyaç duyuyorsa tekrar deterjanlı suyla doldurabilirsiniz.
 4. Sonra fırçayla varsa kalıntıları temizleyin ve son kez sadece suyla doldurun.
 5. Suyu boşaltın ve temiz bir bezle kurulayın.

Muhteşem Temizleyiciler: Sirke ve Karbonat

doğal temizlik malzemeleri

Fritöz temizliği için sirke ve karbonat oldukça kullanışlı çünkü yağ kalıntılarını çıkarabiliyorlar.

Sirke, fritözünüzü temizlerken size çok yardımcı olacak. Süreç oldukça basit:

 • Fritözü sirke ve suyla doldurun.
 • Kapağını kapatın ve çalıştırıp kaynamasını bekleyin.
 • Yaklaşık 10 dakika kaynatın. Fritöz çok kirliyse biraz daha bekletebilirsiniz.
 • Suyu dökün ve kalan yağ lekelerini yumuşak bir bezle temizleyin.
 • Son olarak durulayın ve bir bezle kurulayın.

Karbonat da fritöz temizliğinde oldukça etkilidir:

 • Karbonatı suyla karıştırıp macun kıvamına getirin ve fritözün en kirli yerlerine yapıştırın.
 • Ardından yumuşak bir fırçayla ovalayın ve sudan geçirip durulayın.
 • Temiz bir bezle durulayın.

Fritözün Dışı Nasıl Temizlenir?

Fritözünüzün dışını temizlemek için sünger, sıcak su, deterjan ya da yağ çözücü kullanabilirsiniz. Ancak her model birbirinden farklı olduğu için her şeyden önce kullanım kılavuzunu okumanızı öneriyoruz.

Fritözün bazı kısımlarının ıslanmasında bir sakınca yokken diğer kısımlarına su değmemesi gerekir. Bu nedenle dış kısmını temizlemeden önce nerelere su değebileceğini öğrenmelisiniz. Her alet temizliğinde olduğu gibi güvenlik önce gelmeli.

Fritözün dışı çok kirliyse fırınlarda kullanılan yağ sökücülerle temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak yine, kullanım kılavuzunu kontrol etmeyi unutmayın.

Fritözünüzü düzenli temizlerseniz daha iyi ve daha uzun çalışacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.