Lezzetli ve Az Kalorili Domates Reçeli Tarifi

· 2 Şubat, 2015

Daha önce hiç domates reçeli yediniz mi? Aşırı tatlı olmayan, çok güzel bir tadı vardır ve pek çok farklı yemeğin yanında kullanabilirsiniz. Değişik ve lezzetli bir tadı vardır ama en önemlisi, sağlığınız için en faydalı reçellerden birisidir.

İçinde sonsuz sayıda vitamin vardır, özellikle de B vitamini kompleksini oluşturan vitaminler. Karakteristik kırmızı rengini veren karoten açısından da çok zengindir. Ama eğer bu özellikleri yeterli değilse, domates reçelinin neredeyse hiç kalorisi yoktur, harika bir antioksidan kaynağıdır, antibakteriyel, kanser önleyici ve hipoglisemik özellikleri vardır. Bu veriler beslenme uzmanları tarafından da onaylanmıştır ve kardiyovasküler hastalıkları önlemekte inanılmaz bir yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Domatesin faydaları

nane-ve-domates

 • Kolesterolü düşürür: İçerdiği en önemli madde likopen sayesinde domates toksinleri yok etmek ve kolesterolü düşürmek için çok etkilidir. İster salata içinde ister domates suyu veya reçeli olarak düzenli domates tüketen insanların, kardiyovasküler riskinin %50 daha az olduğunu destekleyen pek çok çalışma bulunmaktadır. Likopen “atardamarlarımızı korur.”
 • Yağ ve kalori içermez: Domatesin %95’i sudan oluşmaktadır. Kilo almamıza neden olmadan, bizi besleyip tok hissetmemizi sağlar. Ayrıca göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir vitamin kaynağıdır, A, B ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor, demir ve manganez gibi mineraller içerir.
 • Görüşü geliştirir ve oral durumlara yardımcı olur: Domates yemek ülser gibi oral sorunların oluşmasını önlemeye yardımcı olur, ayrıca görüşümüzü de geliştirir.
 • Kansere karşı yardımcı: Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre düzenli olarak domates yemek sindirim sistemi ve göğüs kanseri gibi kanser risklerini azaltır.

00279506

Malzemeler

 • Bir kilo domates
 • 400 gram şeker
 • Bir limon suyu
 • Bir çubuk tarçın

Yapılışı

 • Önce domatesleri haşlayın. Bunun için bir tencereyi su ile doldurup ocağa koyun. Su kaynamaya başlayınca, bir kilo domatesi tencereye yerleştirin ve kısa bir süre tencerede bekletin. Bir dakikadan kısa bir sürede domatesleri çıkartın ve soğuk su ile soğutun. Şimdi onları çok rahat soyabilirsiniz. Unutmayın, mümkün olduğu sürece daima çekirdeklerini çıkartın.
 • Domatesin içini bir süzgece veya kaseye alın. Püre haline getirdikten sonra üzerine şekeri ve limon suyunu döküp bir saat bekletin. Bu domatesin asidinin ve aromasının çıkmasını sağlayacaktır.
 • Şimdi domates karışımını bir tencereye alıp diğer malzemeleri ekleyip kısık ateşte pişirmeye başlayabilirsiniz. Tarçın çubuğunu bu karışıma eklemeyi unutmayın! Tarçın reçelinize çok hoş ve özel bir tat katacaktır. Kısık ateşte, yavaşça karıştırarak pişirin ve azar azar fazla suyunu alın, böylece reçelinizin kıvamı artacaktır. Pişmesi en az bir saat sürecek. Arada bir tadına bakabilirsiniz ama sık sık karıştırmayı unutmayın. Eğer karıştırmazsanız, reçelinizin dibi tutabilir ve tadı acılaşır.
 • Yoğun bir kıvam edindiğinizde ocağı kapatın ve reçelinizi yaklaşık bir saat dinlendirin. Reçeliniz soğudukça kıvamının arttığını göreceksiniz. Basit ve lezzetli bir reçeliniz olacak.
 • Şimdi reçelinizi cam kavanozlara koyabilirsiniz. Reçellerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için kavanozları vakumlayabilirsiniz. Bunun için cam reçel kavanozlarını doldurup kapaklarını iyice kapattıktan sonra bir tencere kaynayan suyun içine koyun. Kapaktan tık sesi geldiğinde, kavanozlarınız vakumlanmış olacak ve reçeliniz çok daha uzun süre dayanacak.

Domates reçelinizi, bir dilim kızarmış tam tahıllı ekmeğin üstüne sürüp brie peyniri ile yiyebilirsiniz. Böylece inanılmaz bir ikili elde edeceksiniz.

Resimler ‘Cocina de Neus’un izni ile kullanılmıştır.