Meme Kanseri ve 10 Uyarıcı İşareti

Erken teşhis bu hastalığın etkilerini azaltmak için çok elzemdir; bu sebepten dolayı sizi çok da etkilemeyecek olan ilk semptomları dikkate almakta yarar vardır.

İnsanların çoğu vücutlarının bir şeylerin yolunda gitmediği konusundaki işaretlerine kulak asmaz. Fakat her bir semptoma karşı tetikte olmanız, gözden kaçırmamanız gerektiği çok doğrudur çünkü bunlar ciddi bir sağlık probleminin işareti olabilir.

Uzmanlar meme kanserinden kurtulmanın en etkili yolunun erken teşhis olduğunu söylemektedir, ayrıca bu hayatta kalma şansını da arttırmaktadır.

Fakat, ilk semptomlar genellikle dikkate alınmaz ve hastalık gelişmiş evrelerine gelindiği zaman fark edilir. Meme kanserinin ilk işaretleri ve semptomlarına karşı kulak dolgunluğunuzun olması hastalığı erken teşhis etmeniz için koruyucu bir etmendir. Meme kanserinin 10 uyarıcı işaretini öğrenmek için bu yazımızı okumaya devam edin.

Açıklanamayan kilo kaybı

Çoğu kadın için ani kilo kaybı bir mucize gibi görülebilir ve kilo kaybetmek veya en azından sağlıklı bir bel çevresi oranı tutturmak için de çoğu kadın devam eden bir arayış içindedir.

Fakat, bunun güzelliği yerine, eğer aniden 5 kilo veya fazlasını kaybediyorsanız, bu meme kanserinin bir semptomu olabilir ve kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Yorgunluk

yorgunluk

Günün sonunda veya gergin bir durumdan sonra aşırı yorgun hissetmek genel bir durumdur. Fakat eğer bu yorgunluk ve kırgınlık kronik bir hale geliyorsa ve yeterince dinlendikten sonra bile geçmiyorsa, daha ciddi bir durum olabilir.

Normal olmayan kanama

Herhangi bir çeşit beklenmeyen bir kanama meme kanserinin veya diğer hastalıkların uyarıcı bir işareti olabilir. Genellikle, bu hastalıktan muzdarip insanların meme ucunda az bir miktarda bir kanama görülür.

Topaklanma

göğüs ağrısı

Topaklanmaların veya nodüllerin çoğunluğu genellikle iyi huyludur, fakat hepsine de diğer semptomlar gibi eşit miktarda dikkat gösterilmelidir. Göğsü çevreleyen derinin değişikliklere maruz kalması da meme kanserinin bir göstergesi olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken semptomlar şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Ülser
  • Renkteki değişim
  • Selülit veya “portakal kabuğu” şeklinde bir cilt

Meme ucunun sarkması

Göğüsleri kontrol ederken, meme ucunu çok dikkatli bir şekilde incelemek ve görüntüsünün değişip değişmediğine dikkat etmek çok önemlidir.

Meme ucunun geri çekilmesi veya sarkması meme kanserinin neredeyse kesin bir işaretidir.

Göğüs acısı

İlk aşamalarında, göğüste acı veya sertlik hissetmek çok yaygın değildir.

Fakat, hastalık gelişmiş aşamalarına geldiğinde, göğüse dokunmadan bile hassasiyet ve acı hissetmek çok yaygındır.

Bu acı, ağrı ve hassasiyetler PMS döneminde oluşanlarla ve meme iltihabı semptomları ile karıştırılmamalıdır.

Göğüs büyüklüğünün değişimi

göğüs

Göğüs büyüklüğündeki değişime dikkat etmek de meme kanserinin erken teşhisi için çok önemli bir konudur.

Eğer bir göğüste iltihap görülüyorsa veya boyut olarak küçüldüyse, bu acilen tıbbi bir müdahale gerektiği anlamına geliyor olabilir.

Meme ucu salgıları

Bazen meme ucu salgıları bir problem değildir ve bir kaç gün içinde geçebilir.

Fakat, hastalığın çoğu durumlarından, meme ucu salgısı semptomlardan birisi olarak görülmektedir. Meme kanseri teşhisi konmuş kadınların çoğu bir veya iki meme ucundan da gelen çok kötü kokulu bir akıntı olduğunu belirtmişlerdir.

Düzensizlikler

Göğsün şeklinde veya dokusunda görülen değişiklikler de kanseri erken teşhis etmenin bir başka yoludur. Dış çizgilerdeki düzensizlikler, kırmızılıklar veya küçük delikler bu hastalığın bariz işaretlerinden bazılarıdır.

Bazı risk faktörleri nelerdir?

Meme kanseri genellikle kadınları etkiler fakat erkeklerde bulunması da bir olasılıktır. Temel risk faktörleri şunları içerir:

  • Kadın olmak, 55 veya daha üstü bir yaşta olmak.
  • Ailedeki meme kanseri geçmişi.
  • İlk adetini 12 yaşından önce görmek.
  • Geç veya erken menopoza girmek.
  • Obezite.
  • Hiç çocuk sahibi olmamak.