Neden Bu Kadar Çok Sağlık Çalışanı Koronavirüs Kaptı

7 Mayıs, 2020
Prensipte, birçok sağlık çalışanının koronavirüs ile enfekte olmasının sebebi COVID-19'a karşı engelleyici önlemler hakkında bilgi eksikliğidir.

SARS-CoV-2 2019 yılının Aralık ayından beri dünya genelinde yayılmış olan bir virüstür ve bilim dünyası için nispeten yenidir. Dünya nüfusunun büyük bir kısmını etkilemiştir. Binlerce sağlık çalışanı da virüsü kapmıştır.

Bu yazının başlığındaki sorunun birkaç olası cevabı var. Ancak hiçbiri kesin değil. Cevap, enfeksiyonu raporlayan ülkeye bağlı olmak üzere de değişiklik gösteriyor.

Okumaya devam edin: Koronavirüs Ölüm Oranı Risk Faktörleri

Koronavirüsün Sağlık Çalışanı Nüfusu Üzerindeki Etkisinin Küresel Sebepleri

Pandemi hepimizi şaşırttı ve yüksek sayıda sağlık çalışanı da enfekte oldu. Bu, pandemi tarihindeki en geniş kapsamlı salgınlardan bir tanesi ve beklenmedik bir salgın.

Çin ilk vakalarını raporladığında sağlık sistemi aniden bir epidemi haline dönüşüp sonra da bir pandemi haline gelen bu durum ile başa çıkmaya hazır değildi.

Sağlık hizmetlerinde çalışan personeller; doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri ve hatta hastane ve kliniklerdeki temizlik personelleri, bariz olan nedenlerden ötürü enfeksiyonu engellemek için yeterli önlemleri almadı. Ayrıca, hastalığın yayılmasını önleyebilmek için zamanında testler de yapılamadı.

Çin Wuhan bölgesindeki salgın hakkında dünyayı uyarmış olsa da diğer ülkeler gerçekleşmek üzere olan şeylere dikkat etmedi.

Bir doktorun fotoğrafı.
Sağlık çalışanı kadroları en büyük risk altındalar, çünkü enfeksiyona en çok onlar maruz kalıyorlar.

Ülke Bazında Koronavirüs Kapmış Sağlık Çalışanı Sayıları

Dünyada pandemiden en çok etkilenen üç ülkenin bilgilerini gözden geçirdiğimizde sağlık çalışanları arasındaki enfeksiyon oranının yüksekliği ile ilgili diğer sebepler de bulunabilir.

İtalya en fazla COVID-19 nedenli genel enfeksiyon ve ölüm sayısına sahip. Koronavirüs kapmış 5000’den fazla sağlık çalışanı var. Bu da ülkedeki toplam vaka sayısının %9’una eşdeğer ve bu sektörde olan 19 kişi çoktan ölmüş durumda.

İspanya’da enfekte olmuş sağlık çalışanlarının sayısı yaklaşık 5400. Bu da İspanya’da enfeksiyon kapmış total insan sayısının %12’sine denk geliyor. Çin ise sağlık çalışanlarının enfekte olması ile ilgili %4 civarında bir oran belirtmiş durumda.

Daha fazlasını keşfedin: Koronavirüs ile Mücadelede Vitaminler ve Melatonin

Bu Enfeksiyonlara Ne Sebep Oldu?

KKD (kişisel koruyucu donanım) eksikliği de koronavirüs bulaşmış sağlık çalışanı sayısının yüksek olmasına neden oluyor. Bu ekipmanlar aniden yüksek talep görür hale geldi ve herkes için yeterli ekipman yok.

Çeşitli ülkelerdeki tıbbi dernekler KKD edinmenin zor olduğunu bildiriyor. Daha az bir ölçüde olsa da lateks eldivenler de daha az bulunuyor. Bu da demek oluyor ki mevcut malzemelerin kullanımı idare edilebilecek şekilde düzenlenmek durumda, bu da virüsün daha fazla insanı enfekte etmesi anlamına geliyor.

Bir diğer durum da, tüm sağlık merkezlerinin kantinler ya da bekleme odaları gibi ortak alanları yeterince hızlı bir şekilde kapatmamış olmasıdır. Bundan dolayı, WHO’nun tavsiye ettiği 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyulması neredeyse imkansız hale geldi. Bundan dolayı da virüs daha hızlı bir biçimde yayıldı.

Bu gerçeklik ile karşı karşıya kalan dünya genelindeki tıbbi endüstriler rekor sürelerde daha fazla eldiven ve maske üretmek için çok çalıştı. Otoriteler bu endüstrilerden solunum cihazları, alkolik jeller ve hastane ekipmanlarını temizlemek için dezenfektanlar üretmelerini de istediler.

Koruyucu ekipman kullanan iki sağlık çalışanı.
Sağlık çalışanlarının enfeksiyondan korunabilmesi için yeterli ekipman gereklidir.

Sağlık Çalışanlarına Yardım Etmek

Sağlık hizmeti sunan kişileri korumak için yetkililer halka sağlık merkezlerini ziyaret etmek yerine telefon ile danışma talep etmelerini tavsiye etmiştir. Hastanelerdeki hastaların sayısını arttırmak sağlık çalışanları da dahil olmak üzere herkesi tehlikeye atmaktadır. Karantina ve izolasyon önlemlerine saygı göstermek bizim sorumluluğumuz dahilindedir. Bu da koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatacaktır, ki sağlık ekipleri aşırı yüklenmeden çalışabilsinler.

  • Trilla, A. (2020). Un mundo, una salud: la epidemia por el nuevo coronavirus COVID-19. Medicina Clínica, 2020, vol. 154, num. 5, p. 175-177.
  • Pérez-Then, Eddy. “NUEVO CORONAVIRUS 2019-NCOV: IMPACTO EN SALUD GLOBAL New Coronavirus 2019-nCoV: global health impact.”
  • Trilla, Antoni. “Un mundo, una salud: la epidemia por el nuevo coronavirus COVID-19.” Medicina Clinica 154.5 (2020): 175.
  • Trejo González, Roxana, et al. “Which are the prevention measures against Novel Coronavirus (COVID-19)?.” Revista Latinoamericana de Infectología Pediátrica 33.1 (2020): 4-6.
  • Jhony, A. “Protegiendo al personal de la salud en la pandemia Covid-19.” Revista de la Facultad de Medicina Humana 20.2 (2020): 3-3.