Tarçınelması Bağışıklığa Yararlıdır ve Karaciğeri Korur

Yüz gram tarçınelması, günlük önerilen C vitamini ihtiyacının üçte birini içerir ve serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardım eder.
Tarçınelması Bağışıklığa Yararlıdır ve Karaciğeri Korur

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Tarçınelması (annona muricata) Graviola ağacında yetişen tropikal bir meyvedir. Tarçınelması yemenin, vücudunuz için pek çok yararı vardır.

Lezzetli, acı-tatlı tadı sayesinde birçok pasta ve tatlı kaçamağın başlıca malzemesi olmuştur. Aynı zamanda meyve sularında, smoothie ve diğer pek çok sağlıklı içecekte de kullanılır.

Antik çağlarda yerel Mezoamerikanlar tarafından işlenmiştir. Hastalıkları iyileştirmek ve onlardan korunmak için yaprağından çekirdeğine her şeyini kullanmışlardır.

Şu an dünya çapında çok sayıda ülkede bulunabilir ve besin değerinin çok yüksek olması sebebiyle bulunan en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak sayılıyor.

Bu yazıda, faydaları hakkında detaylara gireceğiz ki markete bir sonraki gidişinizde mutlaka bir tane alın. İyi eğlenceler!

Tarçınelması yemenin besinsel faydaları

Tarçınelması harika bir C vitamini kaynağıdır ve C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için olmazsa olmazdır.

Aynı zamanda önemli miktarda kompleks B vitaminleri (B1, B2, B3, B5 and B6), demir, magnezyum ve potasyum içerir.

Daha az miktarda amino asit, acetogenin (yapraklarında), alkaloit, galactomannan ve glükosit içerir.

Tüm bu bileşenler tarçınelmasını dünyanın en güçlü antikarsinojenlerinden biri yapar.

Aslında, bu bitkinin yapraklarından üretilen tarçınelması özünün, sitotoksik etkisi sayesinde kansere sebep olan hücreleri etkili bir biçimde bastırdığı kanıtlanmıştır.

Tüm bunların yanında doğal bir sindirim ilacıdır, bağırsak florasını düzene sokabilir ve karaciğeri korur.

Bağışıklık sistemi için tarçınelması

bağışıklık sistemi için tarçınelması

Tarçınelmasının içindeki maddeler vücudun bağışıklık yanıtını arttırmaya yardım ederek viral hastalık ve enfeksiyonların tekrar etmesini önler.

Bu faydası içeriğindeki yüksek miktardaki C vitamininden kaynaklıdır ve bu da meyvenin güçlü bir antioksidan gibi davranmasını sağlar. Aynı zamanda serbest radikalleri ortamdan uzaklaştırarak yaşlanmayı da geciktirir.

Her 100 gram tarçınelması 20 mg kadar C vitamini sağlar; bir insanın günlük ihtiyacı ise 60 mgdır.

Karaciğer koruyucusu

Düzenli olarak tarçınelması yemek karaciğerin ve safra kesesinin işlevini desteklemek için sağlıklı bir yoldur.

Antioksidanlar açısından zengin olması bu organları temizlemeye yardımcı olur. Yağları sindirirken organların harika bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kemiklere bakım yapar ve kemik erimesini önler

kemik bakımı ve kemik erimesi

Bu lezzetli meyve, iyi bir kemik ve diş sağlığı için temel olan fosfor ve kalsiyum açısından önemli bir kaynaktır.

Menopozlu kadınlara fazlaca önerilir çünkü düşen östrojen seviyesi yüzünden oluşabilecek kemik yoğunluğu kaybını önlemek için mükemmel bir yoldur.

Güçlü antikarsinojen

Tarçınelmasının antioksidan maddeler ve çeşitli tipte kanserleri tedavi eden ve önleyen bileşenler içerdiği, birçok kaynak tarafından doğrulanmıştır.

Tarçınelması yaprağı özü, aşağıdakiler de dahil 12 tip kanserin zarar veren hücrelerinin gelişmesini etkili bir biçimde durdurabilir:

  • Kolon kanseri
  • Göğüs kanseri
  • Prostat kanseri
  • Akciğer kanseri
  • Pankreas kanseri

Şu an bu özelliklerin, geleneksel kemoterapi ile kıyaslandığında kansere karşı bin kez daha güçlü olduğuna inanılıyor.

Bunlara ek olarak, hiçbir yan etkisi görülmedi ve sağlıklı hücrelere zarar vermez.

Artan enerji

tarçınelması enerji verir

Tarçınelması yemek, harika bir sağlıklı enerji sağlar ve böylece siz de, uyarıcı bileşenler açısından zengin ticari enerji vericilere daha fazla ihtiyaç duymazsınız.

Bunun sebebi, yüksek miktarda fruktoz adında, meyvelerde bulunan, vücudu hem fiziksel hem zihinsel olarak hareketlendiren doğal bir tatlandırıcı içermesidir.

Sinir sistemini korur

İçeriğindeki yüksek miktardaki B vitaminleri sayesinde bu meyve, kan dolaşımını geliştirmek ve sinirleri korumak açısından harikadır.

B2 vitamini sinir sistemi işlevini arttırır ve aynı zamanda kalbin işlevini geliştirerek hastalık riskini azaltır.

Tarçınelması yemenin bu kadar sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Sizinle faydalarını paylaştık, artık sizin daha düzenli bir şekilde yemenizi umuyoruz.

Boyutu ve tadı sayesinde, bütün bir aile için ve farklı tipte tarifler için mükemmeldir.

İlginizi çekebilir ...
Tarçın Elması Suyu İçmenin 10 Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tarçın Elması Suyu İçmenin 10 Faydası

Tarçın elması, vücudumuzu güçlendiren C, B1, B2 vitaminleri ve magnezyum, potasyum, bakır ve demir mineralleri bakımından zengin olan tropik bir me...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.