Tırnak Batması Nasıl İyileştirilebilir?

· 4 Şubat, 2016
Daha ciddi bir probleme yol açmaması için, tırnak batmasının zamanında ve doğru şekilde iyileştirilmesi çok önemlidir. Batık tırnakların iyileşme sürecini hızlandıracak birkaç ev tedavisi de mevcuttur.

”Tırnak batması” oldukça yaygın görülen bir sağlık problemidir ve oldukça acı vericidir. En çok ayak baş parmağını etkiler, şişmeye ve genellikle de enfeksiyona sebep olur.

Daha ciddi bir sağlık problemine dönüşmeden, tırnak batması sorununun doğru şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple, takip eden makalede, tırnak batması probleminin iyileştirilebilmesi için bazı önemli bilgileri ve ayrıca bu problemden kaynaklanan ağrının hafifletilmesine yardımcı ipuçlarını sizler için derledik.

Tırnak Batmasını İyileştirmek İçin İzlenecek Adımlar

  • Öncelikle, ayaklarınızı içerisinde 15-20 dakika dinlendirebileceğiniz genişçe bir kap bulmalısınız. Tedavinin bu aşamasındaki amaç, bölgedeki ağrıyı azaltmak ve oluşabilecek muhtemel enfeksiyonu engellemektir. Daha iyi sonuçlar için, su ile birlikte antibakteriyel sabun kullanmayı denemelisiniz.
  • Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra ayağınızı kurulayın ve tırnağın batan kısmına bir pamuk parçası koyun ve bunu günlük olarak değiştirin. Bu sayede tırnağınız, derinize batmadan büyüyebilir.
  • Tırnaklarınızı düz bir tırnak makası ile kesin ve herhangi bir kenar bırakmayın. Yuvarlak biçimde kesmemeye özen gösterin çünkü bu kesim şekli, tırnak batması probleminin oluşması riskini arttırıcıdır.
  • Acil bir ağrı kesici olarak, lokal antibiyotik kullanın. Bu jel, krem veya eczanede bulabileceğiniz bir merhem olabilir.
  • Tırnağınızı tedavi ederken, açık ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz, çünkü bu sayede etkilenmiş bölgenin sürtünerek daha fazla tahriş olmasını engellemiş olursunuz.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Ağrı İçin Ev Yapımı Tedaviler

Soğan

Bir önceki bölümde yer alan bilgileri, tırnak batmasını iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Bu bölümdeki bilgileri de iyileşme sürecini hızlandırıcı ve evde hazırlanabilecek tedaviler olarak uygulayabilirsiniz.

Soğan Suyu

Bir soğanın suyunu çıkarın ve doğrudan ilgili bölgeye uygulayın. Soğan suyunun tırnak üzerinde kurumasına izin verin ve en iyi sonuç için bu tedaviyi düzenli olarak uygulamaya özen gösterin.

Tuzlu Su

Tuzlu su çözeltisi hazırlayın ve her gece uyumadan önce, doğrudan ilgili bölgeye uygulayın. Ardından tırnağınızı sarın ve ertesi güne kadar açmayın.

Limon

Bir dilim limonu, ilgili tırnağınızın üzerine yerleştirin ve gazlı bez ile sarın. Bu şekilde birkaç saat bekletin.

Sarımsak

Sarımsak, enfeksiyonlarla savaşmanıza olanak tanıyan, çok güçlü ve doğal bir antibiyotik olması ile bilinir. Bu durumda sarımsak, tırnak altındaki enfeksiyonu iyileştirici özelliktedir ve tırnak batması sebebi ile oluşan şişliği azaltıcıdır. Bir miktar sarımsağı ezin ve doğrudan ilgili bölgeye uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Bu mucizevi yağ da, doğal bir antibiyotik gibi çalışır ve enfeksiyonlarla savaşmanızda yardımcıdır. İlgili bölgeye birkaç damla çay ağacı yağı uygulayarak olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Havuç

Bir adet havucu yıkayın ve püre haline gelinceye kadar ezin. Ardından bu macunu sorunlu bölgeye uygulayın. Bir bez ile sarın ve birkaç saat bekletin. Bu tedaviyi günde iki defa uygulayın.

Diğer Tavsiyeler

tırnak-batması

  • Eğer ağrı dayanılmaz boyutta ise, gerekli ağrı kesiciyi yazması için mutlaka bir doktora görünmelisiniz.
  • Eğer diyabet hastası iseniz, tırnak batması ile ilgili herhangi bir tedavi uygulamadan önce ve tedavi esnasında bir doktor ile görüşüyor olduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Evde olduğunuz zamanlarda, çıplak ayakla yürümeyi deneyin. Bu sayede, tırnağınızın bol miktarda hava almasına ve bu sayede bakteri oluşumunun engellenmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Unutmayın ki; bakteriler sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı ürerler. Bu sebeple, ne olursa olsun, bu dönemde açık ayakkabılar giymeyi denemelisiniz.
  • Yüksek topuklu veya konforsuz olan ayakkabılardan kaçının. Eve döndüğünüzde size acı verecekse, ayağınızda güzel duran bir ayakkabıyı giymenin kimseye faydası olmayacaktır. Asla sıkı ve acı verici ayakkabılar giymek için kendinizi zorlamamalısınız.
  • Unutmayın ki; tırnak hijyeni, tırnak batmasını engellemek açısından çok önemlidir. Düzenli olarak tırnağınızın durumunu kontrol etmeli, temizlemeli ve doğru şekilde kesmelisiniz. Burada bahsettiğimiz ipuçlarını uygularsanız, bu sorun ile tekrar karşılaşma ihtimaliniz de oldukça düşecektir.