Tourette Sendromu Nedir?

Tourette sendromu olan kişilerin sinirsel tikleri vardır. Anksiyete ve depresyonun yanı sıra, obsesif bozukluklar yaşama ihtimalleri de daha fazladır.
Tourette Sendromu Nedir?

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gill de la Tourette sendromu ya da kısa adıyla Tourette sendromu oldukça bilindik bir bozukluktur. Bu sendromdan muzdarip insanlarla dalga geçildiğine de sıklıkla rastlanmaktadır. Fakat bu sendrom insanı oldukça zorlayan bir rahatsızlıktır.

Tourette sendromu kişinin kontrolü dışında bazı ses ve hareketleri tekrar etmesine neden olur. Bunlar sinir sisteminde görülen bir hasardan kaynaklanan motor ve vokal tiklerdir. Genellikle çocukluk döneminde, beş ile dokuz yaş arasında ortaya çıkar.

Bilim insanları bu sendromu 1980’lerde keşfedebildiler. Toplumun %1 ile %3’lük kesiminde bu sendrom görülüyor. Uzmanlar bu sendromun nedenini bilmeseler de kalıtımsal olduğunun bilincindeler.

Tourette sendromu bir sinir bozukluğundan çok daha fazlası. Öyle ki hayatın her alanını, özellikle de sosyal yaşamı son derece etkiliyor. Bundan ötürü bugünkü yazımızda, bu hastalığa dair bilmeniz gereken her şeyden söz edeceğiz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Zihinsel Sağlık İçin Beş Alışkanlık

Tourette Sendromu Nedir?

Çoğu insan Tourette sendromunun kişinin kontrolü dışında diğer insanlara hakaret ettiği bir rahatsızlık olduğunu düşünür. Fakat bu olası belirtilerden yalnızca biridir. Tourette sendromu olan kişilerin kontrol edemedikleri tikleri vardır. Bunlar tekrar eden hareketler, sesler ya da kelimeler olabilir. Bundan ötürü, bu kelimelerden bazılarının hakaret sözcükleri de olması mümkün. Ayrıca bu sendromdan muzdarip insanların istemsiz omuz silktiği de görülür.

Erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Belirtiler genellikle on beş yaş öncesinde kendini gösterir. Günümüzde artık altı yaş itibarıyla belirtiler teşhis edilebiliyor. Tiklerin karmaşıklığı çeşitlenebilir ve farklı sıklıklarda görülebilirler.

Bu tiklere aşağıdaki durumları örnek verebiliriz:

  • Çok fazla göz kırpmak
  • Burnu buruşturmak
  • Öksürmek
  • Boğaz temizlemek
  • Bazı cümleleri tekrar etmek
  • Müstehcen jestlerde bulunmak ve hakaret etmek

Tiklerin değişebileceğinin de altını çizelim. Hatta bazen kötüleşebilirler. Örneğin; kişi stresli ya da yorgun olduğunda tiklerin daha beter olduğu gözlemlenebilir. Normalde ise kişi büyüdükçe bu durum iyiye gider.

Tourette sendromunda bilinmesi gereken bir diğer durum da başka problemlerle ilişkilendirilebileceğidir. Tourette sendromu olan kişilerde dikkat eksikliği bozukluğu ve dürtüsellik de görülebilir. Ayrıca ailede de obsesyon bozuklukları ve aynı hastalığa rastlanabilir.

Kırmızı tişörtlü yüzünü ekşiten çocuk

Bu Rahatsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Ne yazık ki Tourette sendromunun bir tedavisi bulunmuyor. Fakat tikleri kontrol etmeye yardımcı ilaçlar mevcut. Ayrıca, destekleyici terapilerin sayısı da artış gösteriyor.

Tıbbi tedavi insandan insana ve tiklerin yoğunluğuna göre değişim gösterebiliyor. Bazı hastaların ilaç kullanmasına dahi gerek kalmayabiliyor. İşin aslı, Tourette sendromu olan çoğu kişi görece normal hayatlar sürdürüyor.

Doktorlar tedavi amaçlı beyindeki dopamin seviyesini düşürebilecek ilaçlar yazabiliyorlar. Fakat bu ilaçların kilo alımı gibi pek çok yan etkisi de bulunuyor. Ayrıca bu hastalar yaygın bir şekilde antidepresan da kullanıyorlar. Bunlar anksiyete ve obsesif-kompulsif bozukluğun etkilerini azaltıyor. Benzer bir şekilde, Tourette sendromu olan çoğu kişi daha iyi konsantre olmak için dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisi de görüyor.

İlaca ek olarak terapi, tedavinin en önemli kısımlarından biri. Çocukların destek görmeye ve öz güvenlerini geliştirmeye ihtiyacı oluyor. Aynı şey terapinin yardımcı olduğu anksiyete ve takıntı için de geçerli.

Tourette sendromu olan adam

Sonuç

Tourette sendromu son derece karmaşık bir sinir bozukluğudur. Bu sendromdan muzdarip olan kişilerin sürekli olarak motor ve vokal tikleri olur. Bu durumun en kötü yanı sosyal yaşamı epey zorlaştırmasıdır. Rahatsızlığın psikolojik etkilerinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu insanlarla sürekli dalga geçilmesine izin vermemeli ve toplumdaki bu utançtan kurtulmalıyız. Bu sorumluluk hepimizin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.