Bipolar Biriyle Yaşamak için İpuçları

Bipolar bir insanla yaşamanın nasıl olduğunu hiç hayal ettiniz mi? Anlayanlar bunun basit bir görev olmadığını çok iyi bilirler. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Bipolar Biriyle Yaşamak için İpuçları
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bipolar biriyle yaşamak inanılmaz bir zorluktur. Bipolar bir insanla yaşayanlar, sürekli değişen duygular göz önüne alındığında, onu bir dağa tırmanmak olarak tanımlar. Ani inişler ve çıkışlar oldukça zor olabilir.

“Sıradan” insanlarla ilişkiler zaten yeterince karmaşıktır. Şimdi ruh hali sürekli değişen bir kişiyle etkileşim kurduğunuzu düşünün.

Bipolar bozukluğu olan bir kişinin duygu durum değişikliklerini birçok faktör etkileyebilir. Ancak etraflarındaki insanların tutumu onları olumlu yönde etkileyebilir.

Bipolar bozukluk nedir?

bipolar bozukluk
Bipolar bozukluğu olan bir kişinin ruh hali sürekli dalgalanır. Bazen manik olurlar, bazen de depresyona girerler.

Duygudurum değişiklikleri bipolar bozukluğu karakterize eder. Manik nöbetler ve ardından depresif veya karışık nöbetler oldukça yaygındır.

Bipolar bozukluğu olan insanlar ruh halinde ani değişiklikler yaşarlar. Birkaç alt tip olmasına rağmen, semptomlar manik ve depresif ataklar arasında bir yerde değişir.

Bu değişiklikler yıllık olarak meydana gelebilir. Ayrıca iki veya üç döngü halinde olabilir. Diğer durumlarda, bir aşama ve ardından başka bir aşama şeklinde olabilir ve birkaç gün sürebilir.

Manik aşamada neler beklenir?

Bir kişi manik aşamalardan geçtiğinde şunları yaşayabilir:

 • Çok neşeli, iyimser, güçlü ve cesaretlendirilmiş hisseder.
 • Endişe, gerginlik ya da saçma duygular hisseder.
 • Hızlı konuşur ve duraklamadan bir konudan diğerine atlar.
 • Çoklu görev yapabilir ve çok şey başarabilir gibi hisseder.
 • Yaratıcı hisseder ve çok fazla enerjiye sahip olur.
 • Daha az uyur ve daha çok yorgun hisseder.
 • İhtiyaçlarının karşılanmadığını veya ihtiyaç duyduklarını elde edemediklerini ve sonuç olarak sinirli olduklarını hissederler.
 • Projelerde risk alır ve aşırı satın alma yapar veya gereksiz yere para harcarlar.
 • Cinsel dürtüleri uyanır.

Depresif dönemlerde ne bekleyebilirsiniz?

 • Kişi çok üzgün olabilir.
 • Aşırı derecede endişelenebilir ve terk edilmiş hissedebilir.
 • Daha önce onu heyecanlandıran etkinliklere olan ilgisini kaybedebilir.
 • Sorunlara odaklanır.
 • Yorgunluk ve ilgisizlik söz konusu olur.

Gördüğünüz gibi, iki kutuplu insanlar dünyanın tepesinde hissetmekten tamamen terk edilmiş hissetmeye kadar iki ayrı uca da gidebilirler. Bu, manikten depresif ataklara hızlı değişim nedeniyle olur.

Bipolar biriyle yaşamak

depresif kadın
Bipolar bozukluğu olan bir kişiyle yaşamak oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, aile ve arkadaşların ortak desteği onların refahı için belirleyicidir.

İki kutuplu bir kişiyle yaşamak kolay değildir ve mevcut çalışmalar bunu doğrulamaktadır. Çoğu durumda, etrafındaki insanlar rahatsız olmuş gibi hissedebilir veya birinin alanlarını istila ettiğini hissedebilir.

Çevresindeki insanların hassasiyetleri, özellikle cinsel istekleri nedeniyle zarar görebilir. Ancak araştırmalar, desteğin önemli olduğunu göstermektedir.

Bipolar bir kişiyle yaşayan herkes, davranışlarını değiştirmeye çalışmanın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini akılda tutmalıdır.

Bazı insanlar, özellikle bir ilişkide olanlar, çoğu zaman eşlerinin alışkanlıklarını, görünüşlerini gözlemler ve öfkeli ya da depresif olmalarını önlemek için belirli davranış biçimlerini engellemeye çalışırlar. Bununla birlikte, bu tür önlemler asla bipolar bir kişinin aşırı reaksiyonlarını engellemez.

Bipolar biriyle yaşamak için ipuçları

 • Hem siz hem de bipolar kişi ve çevrenizdeki insanlar için profesyonel yardım alın.
 • Eşinizin böyle bir teşhisi yoksa, tedaviden sonra işlerin daha sorunsuz geçebilmesi için onlara yardım almak gerektiğini bildirmelisiniz.
 • Sevgi ve anlayış gösterin. Yargılamak veya azarlamak yerine destek sunun. Yapabileceğiniz en iyi şey, bipolar kişinin onları önemsediğinizi anlamasını sağlamak ve sadece iyilikleri için en iyisini istemektir.
 • Her ikiniz de aklınızdaki zihinsel bozukluklarla ilgili stigmaları atın. Uzmanlar hayatınızı değiştirmenize ve iyileştirmenize yardımcı olabileceğinden, bir psikoloğa veya bir psikiyatriste danışmanın uygun olduğunu anlayın.
 • Bipolar kişiyi, özellikle depresif hissettiklerinde fiziksel aktivitelere katılmaya teşvik edin. Etkinlik, kendilerini daha iyi hissetmelerine ve yalnız olmadıklarını anlamalarına yardımcı olacaktır. Hareketsizlikten kaçınmaları gerekir.
 • Onları kurbanlara dönüştürmeyin ve olanlardan sorumlu hissetmeyin. İsterseniz, onları desteklemek için psikoterapilere katılabilirsiniz.

Başka ne yapabilirim?

 • Öncelikle, kendinizi yıpratmamak için kendi zihinsel refahınıza dikkat etmelisiniz.
 • Fiziksel iyiliğinize ve egzersize dikkat edin, uygun bir diyet uygulayın ve ödüllendirici aktiviteler yapın

Bu yönergeleri izlerseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz. Sadece siz değil, bipolar biriyle yaşamaktan dolayı zor anlar yaşayan herkes de aynı rahatlamayı paylaşır.

Bu duruma sahip bir kişi size zarar verebilir, ancak bunu bilerek yapmaz, manik depresif dönemlerin üstesinden gelmek için profesyonel yardım istemek bu nedenle çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Bipolar Bozukluğa Sahip Olmak Nasıl Bir Şey?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bipolar Bozukluğa Sahip Olmak Nasıl Bir Şey?

Bipolar bozukluğun semptomlarını açıkça anlayabilmemiz çok önemlidir, böylece onu sevdiklerimizde veya hatta kendimizde tanımlayabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gutiérrez-Rojas, L., Martínez-Ortega, J. M., & Rodríguez-Martín, F. D. (2013). La sobrecarga del cuidador en el trastorno bipolar. Anales de Psicologia. https://doi.org/10.6018/analesps.29.2.124061
 • Herrero Villanueva, J. A., & Serrano Parra, M. D. (2006). Planes de cuidados al paciente con depresión y trastorno bipolar. Oferta Terapéutica En Enfermería de Salud Mental.
 • María, D., Lic, P., Perinot, L., & Gagliesi, P. (2015). Trastorno Bipolar Guía para pacientes, Familiares y allegados. Fundación Foro.
 • Suárez, M. Z., Montes, M. G., Jarabo, D. S., & Forteza, G. L. (2015). Trastorno bipolar. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2015.08.003
 • Trastorno bipolar – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2018). Retrieved 16 September 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955
 • Goossens, P. J., Van Wijngaarden, B., Knoppert-Van Der Klein, E. A., & Van Achterberg, T. (2008). Family caregiving in bipolar disorder: caregiver consequences, caregiver coping styles, and caregiver distress. International Journal of Social Psychiatry, 54(4), 303-316.
 • Boyers, G. B., & Simpson Rowe, L. (2018). Social support and relationship satisfaction in bipolar disorder. Journal of Family Psychology, 32(4), 538.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.