Çocuklarda Koronavirüs: Bilmeniz Gereken Her Şey

20 Mayıs, 2020
Çocuklarda koronavirüs asemptomatik bir şekilde iyileşen bir enfeksiyon olabilir ancak hala dikkatli olmalı ve semptomlara dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak, çocuklar COVID-19 için toplu bulaştırıcılardır, bundan dolayı onların da önleyici izolasyonda olmaları gerekir.

SARS-CoV-2 koronavirüsü dünyayı sarsmakta olan pandemiyi tetiklemiş olan virüstür. Bu virüs, yeni bir virüs türü olduğundan bilim insanları tüm etki ve özelliklerini hala araştırmaktadırlar. Ancak, açık olan bir şey var: çocuklarda koronavirüs ve etkileri farklı işliyor.

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ilk vakaların başlamasından beri, vakaların çoğunluğu yetişkinlerde gözlemlenmiştir. Yaşlılardaki ölüm oranları çok yüksek olmasına rağmen çocuklarda koronavirüs neredeyse hiç ölüm ile sonuçlanmaz. Hatta, çocuklarda, enfeksiyon çoğu vakada asemptomatik bir şekilde gerçekleşir.

Bilim insanları hala bu fenomeni araştırmaktadırlar. Ancak, bu yazımızda, çocuklarda koronavirüs hakkında an itibariyle bilinen her şeyi, ve virüsün onları nasıl etkileyebileceğini size açıklayacağız.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Ellerinizi Yıkamak: Koronavirüsün En Büyük Düşmanı

Koronavirüs Nedir ve Nasıl Semptomlara Yol Açar?

Koronavirüsler farklı alt tipleri bulunan bir virüs ailesidir. Yeni bir koronavirüs tipinin görüldüğü ilk vakalar 2019’un sonlarında tespit edildi. Bu virüsün kökeni hala tam olarak bilinmiyor ancak bir hayvan konakçının üzerinde mutasyon geçirmiş olduğundan şüphe ediliyor.

Bu, oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Problem, virüsün farklı semptomlara neden olabilmesidir, bu semptomlar basit bir soğuk algınlığından pnömoniye ya da solunum yetmezliğine kadar uzanabilir. Hatta, insanları yaşları ve bağışıklık sistemlerinin durumuna bağlı olarak farklı şekillerde etkiler.

Koronavirüs yaşlı insanlarda önemli sayıda ölüme sebep olmaktadır. Ancak, etkilenen tek insanlar onlar değildir, çünkü sıklığı daha az olsa da genç insanlarda görülen bazı ölümler de bildirilmiştir. Bu enfeksiyonun ana semptomları yüksek ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Ancak, komplikasyonlar yaşanabilse de birçok insanda enfeksiyon olmasına rağmen herhangi bir belirti görülmez.

Dirseğinin içine doğru öksüren bir kız çocuğu.
Koronavirüs basit bir soğuk algınlığından şiddetli pnömoniye kadar farklı semptomlara neden olabilir.

Çocuklarda Koronavirüs

Daha önce de belirtmiş olduğumuz üzere, çocuklarda koronavirüs farklı şekillerde hareket eder. Ancak, bu enfeksiyon süreci açısından değil, semptomlar açısından geçerlidir. Genel olarak, çocuklarda semptomlar çok daha hafiftir ve ölüm oranı gerçekten düşüktür.

Ayrıca diğer birkaç farklılık da tanımlanmıştır. Pediatri dergisinde yayınlanmış bir çalışma ciddi semptomlar geliştiren çocukların yüzdesinin çok küçük olduğunu açıklamıştır. Ancak, çocuklar büyüdükçe komplikasyon riskinde artış görülür.

Çocuklarda koronavirüs bağışıklık sistemi zayıf olanlar ya da solunum problemleri olan kişiler için hala bir risk teşkil etmektedir. Enfeksiyonu kapan çocukların %40’ının aynı zamanda başka bir virüs ya da bakteri enfeksiyonuna sahip oldukları tahmin edilmiştir. Bu da çocuklarda koronavirüs üzerinde yapılan çalışmaları daha karmaşık hale getirir. Semptomlar açısından, aynı istatistikler enfeksiyonu kapmış çocukların yaklaşık %60’ının ateş ve öksürük deneyimlediğini belirtmektedir.

Maske takan bir kız çocuğu.
Çocuklarda COVID-19 hastalığın daha hafif formlarına neden olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: COVID-19 Karşısında Kimler En Savunmasız?

Çocuklarda Koronavirüs Daha Yüksek Bir Bulaşma Riski Yaratır

Bahsettiğimiz gibi koronavirüs çocuklarda çok fazla bir risk oluşturmuyor gibi görünse de bulaşma açısından bir problem yaratır. Çocuklar, herhangi bir bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda önemli bir enfeksiyon kaynağıdır.

Yetişkinler olarak hepimiz takip etmemiz gereken hijyen koşullarının giderek daha fazla farkına varıyoruz. Ancak bu durum çocuklar için geçerli değil ve çoğu uygun bir şekilde el hijyenlerine dikkat etmeyi ve ellerini yıkamayı bilmiyor. Hatta genellikle sürekli ağızlarına ve burunlarına dokunur haldeler.

Bundan dolayı, ebeveynler ya da bakıcılar olarak çocuklara özellikle dikkat etmeliyiz. Herhangi bir komplikasyon ya da problemi engelleyebilmek adına semptomlarına dikkat etmeli ve hijyenlerini takip etmeliyiz. Durumun ne kadar karmaşık olduğunun farkında olmalıyız.

Son olarak, vurgulamamız gereken bir şey daha var: çocuklar ve yaşlı insanlar arasındaki teması engellemelisiniz. Çocuklarda koronavirüs genellikle asemptomatik olabilir, ancak bu çocukların virüsü bulaştıramayacağı anlamına gelmez. Bu bilginin ışığında, mümkün olan tüm önlemleri almalıyız.

  • Coronavirus (COVID-19) (para Padres) – Nemours KidsHealth. (n.d.). Retrieved March 25, 2020, from https://kidshealth.org/es/parents/coronavirus-esp.html
  • La infección por coronavirus en niños, incluido el COVID-19 | SEPEAP – Sociedad Española de Pediatría Extrahospitalaria y Atención Primaria. (n.d.). Retrieved March 25, 2020, from https://sepeap.org/la-infeccion-por-coronavirus-en-ninos-incluido-el-covid-19/
  • Dong, Y., Mo, X., Hu, Y., Qi, X., Jiang, F., Jiang, Z., & Tong, S. (2020). Epidemiological Characteristics of 2143 Pediatric Patients With 2019 Coronavirus Disease in China. Pediatrics. https://doi.org/10.1542/peds.2020-0702
  • Cai, Jiehao, et al. “A Case Series of children with 2019 novel coronavirus infection: clinical and epidemiological features.” Clinical Infectious Diseases (2020).
  • Ogimi, Chikara, et al. “Characteristics and outcomes of coronavirus infection in children: the role of viral factors and an immunocompromised state.” Journal of the Pediatric Infectious Diseases Society 8.1 (2019): 21-28.