Çok Az Uyku Astımı Kötüleştirir

Çok az uyku astımı kötüleştirir çünkü dinlenme solunum ritmini düzenler. Bununla birlikte, diğer risk faktörlerini birleştiren altta yatan karmaşık bir sağlık sorunu da söz konusudur. Bu makalede daha fazlasını öğrenin!
Çok Az Uyku Astımı Kötüleştirir

Son Güncelleme: 24 Ağustos, 2021

Uyku hayatın temel bir parçasıdır, o kadar ki kötü uyku birçok hayati işlevi etkiler. Bilimsel araştırmalar ayrıca çok az uykunun astımı kötüleştirdiğini ortaya koydu.

Bir solunum yolu hastalığı olarak astım hafif veya şiddetli olabilir. Hafif formlar aralıklı semptomlara neden olur. Ancak ağır vakalar veya astım atakları dinlenmeyi etkiler ve uyku sırasında bronkospazmlar oluşabilir.

Benzer şekilde, yeni bulgular, kötü uykunun astımı kötüleştirdiğini ve astımın da uykuyu etkilediğini ortaya koydu. Hastanın uyku kalitesi ne kadar kötüyse, gün içinde hastalığın belirtilerini görme olasılıkları o kadar fazladır.

Bu konuda uyku apnesi bozukluğuna değinmemiz gerekiyor. Yıllardır astımı olan ve fazla kilolu olan birçok insan, gece aniden nefes darlığı hissederek uyanabilir.

Çok az uyku astımı kötüleştirir ve diğer risk faktörlerini birleştiren altta yatan karmaşık bir sağlık sorunu da söz konusudur. Bu, kalp hastalıklarını veya kardiyovasküler hastalıkları muaf tutmaz.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Akut Ağır Astım: Belirtileri ve Tedavisi

Bir araştırmaya göre, çok az uyku astımı kötüleştirir

Annals of Allergy, Asthma, and Immunology dergisinin son sayılarından birinde çok az uykunun astımı kötüleştirdiğini belirten bir çalışma yayınlandı. Benzer şekilde, çalışma diğer uyku bozukluklarının da aynı olumsuz etkiye sahip olduğunu bildirmektedir.

Yazarlar 20 yaş üstü astım hastalarını değerlendirdi ve onları üç çalışma grubuna ayırdı:

  • Kısa uyuyanlar. Altı saat veya daha az uyuyanlar.
  • Normal uyuyanlar. Altı ila sekiz saat arasında uyuyanlar.
  • Uzun uyuyanlar. Dokuz saatten fazla uyuyanlar.

Son grup çoğunlukla sigara içen yaşlı kadınlardan oluşuyordu. Aksine, daha az saat uyuyanlar genç olma eğilimindeydi.

Uzun vadede, takiplerin verdiği sonuca göre, kısa uyku uyuyan grubun astım atakları nedeniyle hastaneye yatma olasılığı ve kuru öksürük sıklığı daha yüksekti. Bu, uzun uyuyanlarda veya çok uyuyanlarda olmadı. Ancak bu grup günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmede problemler göstermiştir.

Çok az uykunun astımı kötüleştirdiğine işaret etmenin yanı sıra, bu sonuçlar araştırmacıları uykunun solunum üzerindeki etkileri konusunda da uyardı. Aslında, nefes alma ve dinlenme halindeki beyin arasında fizyolojik bir bağlantı olabilir.

Astımlı bir kadın.
Kötü bir gece uykusu da dahil olmak üzere farklı faktörler astımı kötüleştirir.

Uyku apnesi ve astım

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bazı astımlılar uyku apnesinden de muzdariptir. Bu, hastanın gece boyunca farkına varmadan birkaç saniye nefesinin durduğu bir rahatsızlıktır. Bu, aralıklı oksijen desatürasyonuna, yani aralıklı düşük kan oksijen seviyelerine neden olur.

Uyku apnesi, astımlılarda toplumun geri kalanına göre iki kat daha yaygındır. Ancak kortikosteroid inhalasyonu alırlarsa bu risk artar.

Kötü uyku astımı kötüleştirir ve uyku apnesi hastalarında özel bir tedaviye başlamadıkça neredeyse kaçınılmazdır. Bu bir kısır döngüdür. Oksijen eksikliğinden kaynaklanan bu küçük uyanışlar nedeniyle bu insanlar iyi bir uyku çekmekte zorlanırlar.

Sabahları, kötü bir gece uykusundan sonra hastanın astımı kötüleşir ve bu da gün içinde düzgün çalışmasına izin vermez. Ertesi gece, döngü baştan sona tekrar eder: Yeterince dinlendirici bir uyku çekmezler ve ertesi gün daha kötü uyanırlar.

Bir astımlı nasıl daha iyi uyuyabilir?

Uyku apnesi olan bir adam.

Bazı ipuçları astımlı hastaların uyku kalitesini iyileştirebilir. Artık yeterince dinlendirici bir uyku almamanın astımı kötüleştirdiğini bildiğinize göre, uyku kalitenizi mümkün olduğunca artırmak için adımlar atmalısınız.

İlk olarak, astımınız için doğru ilacı aldığınızdan emin olmanız gerekir. Astım hastaları, atak olasılığını en aza indirmek için iyi izlenmeli ve ilaç tedavisi görmelidir.

Tütün ve havadaki toksik maddelere maruz kalmak açıkça kontrendikedir. Uzmanlar, bu hastaların akarları savan nesnelerin olduğu bir odada uyumasını tavsiye ediyor.

Hasta uyku apnesinden muzdaripse, düzenli ve sabit hava basıncı sağlayan bir makine alabilmeleri için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Bu makineler uykuyu önemli ölçüde iyileştirebilir.

Yeterince uyumamak astımı kötüleştirir, ancak bu durum tersine çevrilebilir

Kötü uykunun astımı kötüleştirdiği yolundaki kötü haber, astım hastalarının uyku hijyenine dikkat etmeleri için bir öneri haline gelmelidir. Uykunuzu düzenlemek için birkaç basit adım atabilirsiniz.

Her durumda, bu hastalar astımlarını kontrol altında tutmak için her zaman bir doktora danışmalıdır. Benzer şekilde, uyku apnesini çözmenin tek yolu uzman müdahalesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Luyster, Faith S., et al. “Associations of sleep duration with patient-reported outcomes and healthcare use in US adults with asthma.” Annals of Allergy, Asthma & Immunology (2020).
  • Koinis-Mitchell, Daphne, et al. “Asthma-related lung function, sleep quality, and sleep duration in urban children.” Sleep health 3.3 (2017): 148-156.
  • Kong, De-Lei, et al. “Association of obstructive sleep apnea with asthma: a meta-analysis.” Scientific reports 7.1 (2017): 1-7.
  • Londoño-Palacio, Natalia, and Carlos Machado. “Síndrome de apnea-hipopnea obstructiva del sueño y enfermedades respiratorias.” Revista de la Facultad de Medicina 65 (2017): 77-80.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.