Daha Uzun Kirpikler için Doğal Çözümler

Daha Uzun Kirpikler için Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Zaman geçtikçe kirpikler incelir ve kısalır. Daha uzun ve mükemmel görünümlü kirpiklere sahip olmak için dükkanlarda ve güzellik salonlarında pek çok tedavi bulabilirsiniz. Ancak evde bulabileceğiniz günlük ürünler sayesinde siz de bunlarla aynı sonuçları kolayca elde edebilirsiniz.

Daha sağlıklı ve uzun kirpikler istiyorsanız, her gün bakım yapmalısınız. Çok fazla rimel sürmeyin ve kirpik kıvırıcı kullanmaktan kaçının. Bu ürünün kirpikleri kestiği görülmedik bir durum değildir. Makyajınızı dikkatli bir şekilde temizleyin çünkü kirpikler çok hassastır ve ani hareketler kolayca kopmalarına neden olur.

İlginizi çekebilir: Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

Aşağıda, kirpiklerinize bakımınıza yardımcı olacak birkaç ev tedavisi sunacağız. Sağlığınız için vücudunuzun her kısmına eşit derecede özen göstermeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kirpik temizliği için birebirdir; kirpikleri kirleten maddeleri kolayca ortadan kaldırır. Ayrıca kirpiklerinizin daha hızlı uzamasını sağlar. Bir pamuk kullanarak yatmadan her gece zeytinyağı uygulayın ve sabah kalktığınızda bunu temizleyin.

zeytinyağı tedavileri

Hint yağı

Hint yağı, özellikleri sayesinde kirpikleri nemlendirip kuvvetlendirerek uzamalarını hızlandırır. Zeytinyağında olduğu gibi bunu da yatmadan önce sürün ve ertesi sabah temizleyin. Ayrıca boş bir rimel tüpü alıp kastor yağını içine boşalttıktan sonra rimel sürer gibi kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Papatya

Yüzünüzü yıkadıktan ve makyajınızı temizledikten sonra bir tencerede papatya kaynatın. Biraz soğuduktan sonra içine pamuk batırın ve kirpiklerinize sürün. Bu tariflerin günlük olarak tekrarlanması gerekir çünkü farkı hemen bir gecede görmezsiniz. Sonuçları yaklaşık bir ay içerisinde göreceksiniz.

Havuç, portakal, çiçek poleni ve ceviz suyu

kirpikler için tedavi

Bu maddeler kirpiklerinizi beslemeye yardımcı olacak yüksek miktarda vitamin içerir. Altı adet havucu, dört adet portakalı, iki çorba kaşığı çiçek polenini ve bir çorba kaşığı cevizi karıştırın. Bu karışımı sulandırın ve iki ay süresince sabahları için.

Kirpiklerinizi kesin

Saçınızda olduğu kirpiklerinizin de uçlarını kesmek uzamasına yardımcı olacaktır.

Keratin içeren gıdaları tüketin

Keratin saçlarınızın sağlıklı kalmasını sağlayan başlıca bileşenlerden biridir. Bu nedenle örneğin tavuk, balık, yumurta, pilav ve bakliyat gibi protein açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir.

C Vitamini

portakal dilimi

C vitamini hem kemikleri hem de saçları güçlendirir. Portakal, kivi, papaya, çilek, limon, kavun ve bolca C vitamini içeren diğer meyveler ve sebzeler yiyin.

Kirpiklerinizi tarayın

Saçlarınızın olduğu gibi kirpiklerinizin de sağlıklı bir şekilde uzaması için her gün taranması gerekir. Bunun için kirpiklerinize yağ sürmeden önce ilk olarak taramanız önerilir. Fırçanızı temiz tutmayı unutmayın.

Yağ tüketmeyin

Tükettikleriniz normal vücut işlevlerinizi etkiler. Örneğin, yağlı gıdaların aşırı tüketimi kirpik uzamasını yavaşlatır. Bolca meyve ve sebze yiyerek sağlığınızı koruyun.

Burada verdiğimiz öneriler kirpiklerinizin daha parlak, güçlü ve uzun olmasını sağlar. Ancak kirpiklerinizin zayıf ve sağlıksız olması bir tür enfeksiyon veya hastalık kaynaklı da olabilir. Kirpiklerinizin normalden fazla kopmaya başladığını fark ederseniz size uygun bir tedavi önermesi için bir dermatoloğu ziyaret edebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.