Damarlarınızı Güçlendirip Varise Savaş Açın

Varisli damarlar bacaktaki dolaşım sorunları sebebiyle meydana gelir. Önlemek veya daha az ortaya çıkmalarını sağlamak için, birkaç basit egzersiz yapabilir ve omega-3 yağ asitleri yönünden zengin gıdalarla beslenebilirsiniz.

Damarlarınız kan taşımak, karaciğer tarafından filtrelenmek üzere atık ürün toplamakla görevli boru hatları gibidir.

Güçlü ve elastik damarlara sahip olmak iyi bir dolaşım ve genel olarak iyi bir sağlık durumu için gereklidir. Ancak yıllarla birlikte, damarlar da zayıflayıp sertleşebilir ve bu da birçok farklı sorunu beraberinde getirir.

Yaşlanmak damar problemlerinin ana sebebidir. Diğer faktörler arasında hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek, yağlı gıdalarla beslenmek, sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara sahip olmak ve besin eksikliği bulunur.

Varisli damarlar

Vücudunuzun alt kısmında bulunan damarların diğer bölgelerde bulunanlara göre daha çok görevi bulunur. Bu da yerçekimi etkisinden kaynaklanır, bu sebeple ayaklarınızdan kalbinize doğru kanı taşımak daha zorlu hale gelir.

Alt uzuvlarınız ayrıca vücudunuzun ağırlığını da taşımaktadır ve bu da kanınızın damarlardan ne kadar iyi taşındığını etkiler.

varisli-damarlarDamarlar zayıfladığında, kan akışını kontrol eden valfler artan basınca teslim olurlar. Damarlar düzgün çalışmayı bırakır ve kanı kalbe taşımak zor bir hal alır.

Kan alt uzuv damarlarınızda biriktiğinde, iltihaplanabilir ve varisli görünümü yaratan nodüller oluşturabilir.

Varisli damarlar, bacakta mavimsi bir görüntü ve şişliğe sebep olur. Bu damarlar hoş olmayan bir görüntüye yol açarlar ve ayrıca ağrıya da neden olabilirler.

Estetik kaygıların ötesinde, etraflarındaki tüm dokular bu damarlarda biriken toksinlerden etkilenir ve bu duruma müdahale edilmezse ülsere yol açma riskiyle doğrudan sağlığınızı etkilerler.

Bu da yetmezmiş gibi, kan dolaşımıyla devam eden sorunlar ileride ciddi kalp damar sağlığı sorunlarına sebep olabilir. 

Varisli damarları tedavi eden ve önleyen egzersizler

ısınma-hareketleriFiziksel aktivite varisli damar sorununu engellemenin ve tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Sürekli hareket gerektiren egzersizler yaparak siz de dolaşımınıza yardımcı olabilir ve özellikle bu sorunu hedef alabilirsiniz.

En çok önerilen egzersizler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Jimnastik
 • Yüzme
 • Bisiklete binme
 • Spinning dersleri
 • Yoga
 • Yürüyüş

Diğer bir seçenek ise ağırlık kaldırma ve bacak esnetmeyi içeren 20 dakikalık bir egzersiz rutinidir. Bu bölgesel egzersizler damarlarınızı güçlendirmek için idealdir.

Egzersizinizi her bir bacağı 20 defa kaldırarak sona erdirin.

Beslenme

Yedikleriniz de damar sağlığınızda önemli bir rol oynar, çünkü belli gıdalar onları güçlendirir ve elastikiyetlerini korumalarına yardımcı olur. 

Yağlı balık ve çeşitli tohumlar gibi omega-3 yağ asidi açısından zengin gıda alımınızı arttırmalısınız. Beslenmenizi meyve ve sebze üzerine kurmayı, maya ve soya gibi ürünlerden yapılmış amino asitleri eklemeyi deneyin.

Damarları güçlendiren sebze meyve suları

yeşil-içeceklerBu içecek, kılcal damarlarınızı ve damarlarınızı güçlendirirken kan dolaşımınızdan toksinleri atmanızı da sağlayacak. Bu karışımı düzenli olarak içtiğiniz takdirde tüm dolaşımınız iyileşecek ve varisli damar görünümü önemli ölçüde azalacaktır.

Malzemeler

 • 1 dal kereviz
 • 2 domates
 • 1 diş sarımsak
 • 1 dilim soğan
 • 1 1/2 bardak aloe vera jeli (300 ml)
 • 1 çay kaşığı mavi yeşil alg (5 g)

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri birkaç dakika boyunca püre haline gelene kadar blenderden geçirin. Bu içeceği aç karna için.

Ev yapımı tedavi

kıvırcıkBu ev yapımı varis tedavisinin hazırlanması son derece kolay olup düzenli tüketildiğinde harika sonuçlar vermektedir. İşe kıvırcık lahana alıp yapraklarını ayırmakla başlayın.

Her bir yaprağı oklava yardımı ile düzleştirin ve varisli damarların çıktığı bölgeye doğrudan uygulayın. Yaprakları birkaç saat veya tüm gece boyunca bacağınızın üzerinde bırakın.

Evde varis tedavi etmenin size çabuk sonuçlar vermeyeceğini ve hayat tarzı ve alışkanlıklarınızda da değişiklikler yapmanızı gerektirdiğini kabul etmek bu noktada önemlidir.

Daha iyi beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve basit ipuçlarını hatırlamak sorunun azalmasına yardımcı olabilir. Ancak en şiddetli vakalarda, tıbbi müdahale gerekmektedir.