Damarlarınızı Güçlendirerek Varisle Savaşın

Varisli damarlar bacaktaki dolaşım sorunları sebebiyle meydana gelir. Önlemek veya daha az ortaya çıkmalarını sağlamak için, birkaç basit egzersiz yapabilir ve omega-3 yağ asitleri yönünden zengin gıdalarla beslenebilirsiniz.
Damarlarınızı Güçlendirerek Varisle Savaşın
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Damarlarınız kan taşımak, karaciğer tarafından filtrelenmek üzere atık ürün toplamakla görevli boru hatları gibidir. Bu damarlarınızı güçlendirerek varislerle savaşabilirsiniz!

Güçlü ve elastik damarlara sahip olmak iyi bir dolaşım ve genel olarak iyi bir sağlık durumu için gereklidir. Ancak yıllarla birlikte, damarlar da zayıflayıp sertleşebilir ve bu da birçok farklı sorunu beraberinde getirir. Bu yüzden damarlarınızı güçlendirerek kan dolaşımını ve sağlığınızı düzeltebilirsiniz.

Yaşlanmak damar problemlerinin ana sebebidir. Diğer faktörler arasında hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek, yağlı gıdalarla beslenmek, sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara sahip olmak ve besin eksikliği bulunur.

Damarlarınızı Güçlendirerek Varisle Savaşın

Vücudunuzun alt kısmında bulunan damarların diğer bölgelerde bulunanlara göre daha çok görevi bulunur. Bu da yerçekimi etkisinden kaynaklanır, bu sebeple ayaklarınızdan kalbinize doğru kanı taşımak daha zorlu hale gelir.

Alt uzuvlarınız ayrıca vücudunuzun ağırlığını da taşımaktadır ve bu da kanınızın damarlardan ne kadar iyi taşındığını etkiler.

varisli damarlar

Damarlar zayıfladığında, kan akışını kontrol eden kapakçıklar artan basınca teslim olurlar. Damarlar düzgün çalışmayı bırakır ve kanı kalbe taşımak zor bir hal alır.

Kan alt uzuv damarlarınızda biriktiğinde, iltihaplanabilir ve varisli görünümü yaratan nodüller oluşturabilir.

Varisli damarlar, bacakta mavimsi bir görüntü ve şişliğe sebep olur. Bu damarlar hoş olmayan bir görüntüye yol açarlar ve ayrıca ağrıya da neden olabilirler.

Estetik kaygıların ötesinde, etraflarındaki tüm dokular bu damarlarda biriken toksinlerden etkilenir ve bu duruma müdahale edilmezse ülsere yol açma riskiyle doğrudan sağlığınızı etkilerler.

Bu da yetmezmiş gibi, kan dolaşımıyla devam eden sorunlar ileride ciddi kalp damar sağlığı sorunlarına sebep olabilir. 

Varisli damarları tedavi eden ve önleyen egzersizler

ısınma hareketleri yapan kadın

Fiziksel aktivite varisli damar sorununu engellemenin ve tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Sürekli hareket gerektiren egzersizler yaparak siz de dolaşımınıza yardımcı olabilir ve özellikle bu sorunu hedef alabilirsiniz.

En çok önerilen egzersizler arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Jimnastik
 • Yüzme
 • Bisiklete binme
 • Spinning dersleri
 • Yoga
 • Yürüyüş

Diğer bir seçenek ise ağırlık kaldırma ve bacak esnetmeyi içeren 20 dakikalık bir egzersiz rutinidir. Bu bölgesel egzersizler damarlarınızı güçlendirmek için idealdir.

Egzersizinizi her bir bacağı 20 defa kaldırarak sona erdirin.

Beslenme

Yedikleriniz de damar sağlığınızda önemli bir rol oynar çünkü belli gıdalar onları güçlendirir ve elastikliğini korumalarına yardımcı olur.

Yağlı balık ve çeşitli tohumlar gibi omega-3 yağ asidi açısından zengin gıda alımınızı arttırmalısınız. Beslenmenizi meyve ve sebze üzerine kurmayı, maya ve soya gibi ürünlerden yapılmış amino asitleri eklemeyi deneyin.

Damarları güçlendiren sebze meyve suları

smoothie içen kadın

Bu içecek, kılcal damarlarınızı ve damarlarınızı güçlendirirken kan dolaşımınızdan toksinleri atmanızı da sağlayacak.

Bu karışımı düzenli olarak içtiğiniz takdirde tüm dolaşımınız iyileşecek ve varisli damar görünümü önemli ölçüde azalacaktır.

Malzemeler

 • 1 dal kereviz
 • 2 domates
 • 1 diş sarımsak
 • 1 dilim soğan
 • 1 1/2 bardak aloe vera jeli (300 ml)
 • 1 çay kaşığı mavi yeşil alg (5 g)

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri birkaç dakika boyunca püre haline gelene kadar blenderden geçirin. Bu içeceği aç karna için.

Ev yapımı tedavi

kıvırcık

Bu ev yapımı varis tedavisinin hazırlanması son derece kolay olup düzenli tüketildiğinde harika sonuçlar vermektedir.

 • İşe kıvırcık lahana alıp yapraklarını ayırmakla başlayın.
 • Her bir yaprağı oklava yardımı ile düzleştirin ve varisli damarların çıktığı bölgeye doğrudan uygulayın.
 • Yaprakları birkaç saat veya tüm gece boyunca bacağınızın üzerinde bırakın.

Evde varis tedavi etmenin size çabuk sonuçlar vermeyeceğini ve hayat tarzı ve alışkanlıklarınızda da değişiklikler yapmanızı gerektirdiğini kabul etmek bu noktada önemlidir.

Daha iyi beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve basit ipuçlarını hatırlamak sorunun azalmasına yardımcı olabilir. Ancak en şiddetli vakalarda, tıbbi müdahale gerekmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural

Eğer hedefiniz varisli damarları iyileştirmekse, sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu sayede varislerin yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.