Eskilerin Kullandığı Varis Tedavisi

Sizlere varisli damarların yarattığı rahatsızlığı yok etmek için kullanılan eski bir doğal tedavi yöntemini göstereceğiz. Denedikten kısa süre sonra rahatlatıcı etkilerini fark edeceksiniz.
Eskilerin Kullandığı Varis Tedavisi
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde varis oluşumunun yarattığı rahatsızlığı hafifletmek için kullanılan birçok tıbbi ve kozmetik seçenek bulunmaktadır. İçeriklerindeki aktif maddeler iltihabı azaltma ve bölgeyi rahatlatmak için genellikle doğal ürünler barındırır.

Ancak bu seçeneklerin bir çoğu çok pahalıdır, üstelik de her zaman en iyi sonucu vermeyebilirler. Varis tedavisi için kullanılan eski yöntemler olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak bu doğru – bugüne kadar birçok kadın alternatif doğal terapilerle sıkıntılarından kurtuldu.

Bu ev yapımı çözümler büyüklerimiz tarafından eskiden kozmetik ürün olarak güzellik için kullanılırdı. Günümüzdeyse bütçenizi sarsmadan varislerden kurtulmanıza yardımcı olabilirler.

Bugünkü yazımızda varis probleminden mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmak için kan dolaşımınızı hızlandırmaya yardımcı olacak enteresan bir tarif paylaşmak istiyoruz. Bu tarifi keşfetmeye hazır mısınız?

Büyükannenizin varisli damarlar için kullandığı yöntem

Varisli damarlar için kullanılan bu ev yapımı tedavi havucun faydaları ile aloe vera jeli ve elma sirkesi gibi ürünlerin tıbbi etkilerini bir araya getirerek iltihabı azaltıp kan dolaşımını hızlandırıyor.

Krem kıvamı sayesinde de masaj yapılarak sürülebildiği için bu problemin sonuçları olan ağırlık hissini ve ağrıyı azaltabiliyor.

varisli damarlar
Havuçta bulunan antioksidanlar kan dolaşımını hızlandırarak

Bu arada aloe vera jeli ise içeriğindeki yüksek miktardaki amino asit, su ve vitaminler sayesinde doğal bir iltihap sökücü ve damar genişleticidir. Barındırdığı bol miktarda E ve C vitamini kan dolaşımını iyileştirir, kan pıhtılarını engeller ve hücre yaşlanmasını yavaşlatır.

Kan dolaşımını hızlandırırken varisli damarların boyutunu küçülten doğal bir dengeleyici olan elma sirkesiyle yukarıda saydığımız tüm faydaların etkilerini arttırabilirsiniz.

Ağrı kesici ve rahatlatıcı etkileriyle bilinen buradaki malzemeler varisli damarların yol açtığı gerginlik ve acıyı yok ederek rahatlamanızı sağlar.

Varisli damalar için kullanılan bu doğal yöntem nasıl hazırlanır?

Bu doğal yöntem aynı zamanda örümcek biçimli kılcal damarların ve koyu mavi ya da mor renkli varisli damarların görünümünü azaltmak için kullanılabilir.

Düzenli kullanıldığı zaman damarların boyutunu küçültür ve bacaklarınızın güzelliğini alan, göze hoş gelmeyen şişkinlikleri yok eder.

Malzemeler

 • 2 büyük havuç
 • 2 dal aloe vera bitkisi
 • 5 yemek kaşığı elma sirkesi (50 ml)

Hazırlanışı

 • Tüm faydalarından istifade edebilmek için kaliteli bir havuç seçmeye dikkat edin. Püre yapmak için havucu soyun ve dilimleyin.
 • İsterseniz havuçları direkt olarak blendıra atabilirsiniz ancak yumuşaması için mümkünse kısa bir süre kaynatmak daha iyi olur.
 • Aloe veraya bıçakla bir yarık açarak içindeki temiz ve yapışkan jeli çıkartın.
 • Elma sirkesi de dahil olmak üzere bütün malzemeleri blendıra koyun.
 • Pürüzsüz bir krema kıvamı elde edene kadar bir dakika boyunda karıştırın.

Uygulaması

 • Sorunlu bölgeye bu ürünü uygulamadan önce tüm ölü deriyi temizlediğinizden emin olun. Böylece cildiniz karışımı daha iyi emer.
 • Nazik ve yukarı doğru hareketlerle varisli bölgeyi ovarak kremi sürün.
 • Soğuk suyla durulamadan önce 30 – 40 dakika bekletin.
 • Sonuçları en hızlı şekilde görmek için bu işlemi her gün tekrarlayın.
 • Eğer her gün uygulayamazsınız en azında haftada 3 defa yapmaya çalışın.
 • Daha iyi bir sonuç elde etmek için varisli bölgeye elma sirkesini direkt olarak günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Hala varisli damar probleminiz mi var? Sonuçlarını kısa sürede görmek için yukarıdaki tarifi evinizde hazırlayıp tavsiyeleri uygulayın. Bu tarife tamamlayıcı olarak da bol bol su için ve E vitamini, temel yağ asitleri ile mineraller yönünden zengin yiyecekleri tercih edin.

Unutmayın, varisli damarları tedavi etmezseniz probleminiz gün geçtikçe daha kötü hale gelir. Eğer ağrılarınız devam ederse diğer muhtemel çözümler için doktorunuza başvurun.

İlginizi çekebilir ...
Sıkılaştırıcı Yağ Yapımı ve Bacaklarınıza Etkileri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sıkılaştırıcı Yağ Yapımı ve Bacaklarınıza Etkileri

Sıkılaştırıcı yağ uygulandıktan sonra kısa sürede bir rahatlama sağlasa da, sıkılaştırıcı etkileri gözlemlemek için düzenli olarak uygulanması gere...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Atik D, Atik C, Karatepe C. The Effect of External Apple Vinegar Application on Varicosity Symptoms, Pain, and Social Appearance Anxiety: A Randomized Controlled Trial. Evidence-based Complement Altern Med. 2016;
 • Hamdan A. Management of varicose veins and venous insufficiency. JAMA – Journal of the American Medical Association. 2012.
 • Cleanthis M, Lees T. Varicose veins and chronic venous insufficiency. In: Postgraduate Vascular Surgery: The Candidate’s Guide to the FRCS. 2011.
 • Paiva SAR, Russell RM. β-Carotene and Other Carotenoids as Antioxidants. J Am Coll Nutr. 1999.
 • Figueroa, M., & Universidad Cayetano Heredia. (2017). CONOCIMIENTO SOBRE VÁRICES Y MEDIDAS PREVENTIVAS EN MIEMBROS INFERIORES ENELPROFESIONALENFERMERODE CENTRO QUIRÚRGICO DE UNACLÍNICA PRIVADA. Recuperado 11 de abril de 2020, de http://repositorio.upch.edu.pe/bitstream/handle/upch/922/Conocimiento_FigueroaPerez_Melissa.pdf?sequence=1&isAllowed=y
 • Diaz Fabre, G., & Universidad de Guayaquil. (2014). ESTUDIO DE LOS PRINCIPIOS ACTIVOS DEL GINKGO BILOBA (ALOE VERA) MEJORAN LA INSUFICIENCIA VENOSA EN MIEMBROS INFERIORES DE LAS MUJERES EN EDADES DE 25 A 50 AÑOS EN EL SUROESTE DE LA CIUDAD DE GUAYAQUIL. Recuperado 11 de abril de 2020, de http://repositorio.ug.edu.ec/bitstream/redug/7993/1/BCIEQ-%20T-%200012%20D%C3%ADaz%20Fabre%20Guisella%20Priscilla.pdf
 • Arcos, F., & Antony, I. (2019). Estudio Etnofarmacológico del aloe vera” sábila” y su actividad antioxidante en relación al perfil fitoquímico.
 • Abbas, F. M., Shnawa, A. F., & Hameed, I. H. (2019). Daucus carota: In vitro Antimicrobial Activity and Bioactive Compounds of Methanolic Fruit Extract Using FTIR Spectroscopic Analysis. Indian Journal of Public Health Research & Development, 10(1), 948-953.
 • Vallejo, L., & Pontificia Universidad Católica del Ecuador. (2016). DISEÑO DE PROCEDIMIENTOS OPERACIONALES ESTANDARIZADOS DE SANITIZACIÓN (POES)PARA LA PRODUCCIÓNDE VINAGRE DE MANZANA “VINATU”EN LA CIUDAD DE QUITO EN LAEMPRESA BASE DE ESTUDIOV.R. INDUSTRIA NATURISTA S.C.C. Recuperado 11 de abril de 2020, de http://repositorio.puce.edu.ec/bitstream/handle/22000/11592/Tr%C3%A1bajo%20de%20titulaci%C3%B3n%20-%20Liliana%20Vallejo.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.