Her Gün Yiyebileceğiniz ve Yemeniz Gereken 7 Sağlıklı Gıda

28 Temmuz, 2017
Besleyici ve lezzetliler. Bunların çoğu mutfakta sık kullanılan malzemeler arasında, ve hepsinden önemlisi çok sağlıklılar. Bu gıdaları günlük olarak tüketmeye alışırsanız, vücudunuz size teşekkür edecektir!

Sağlıklı gıdalar tüketmek için daha fazla neden mi arıyorsunuz?

Beslenme, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından en önemli faktörlerden biridir. Sonuçta, sağlıklı gıdalar, vücudunuzun çalışması ve herhangi bir hastalık geliştirmesini önlemek için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini verir.

Günümüzde, açlığı hemen tatmin etmek için hızlı ve lezzetli bir alternatif olarak satılan işlenmiş gıdaların artması nedeniyle diyetimizin kalitesi önemli ölçüde azalmıştır.

Sonuç olarak, obezitesi olan insanların sayısı endişe verici bir oranda arttı. Buna ek olarak, kardiyovasküler hastalıklar teşhisi konan insan vakaları da giderek artmaktadır.

Neyse ki, herkes daha sağlıklı ve vücut ihtiyaçları için daha uygun beslenmek için diyetini değiştirebilir.

Bu nedenle, bugün sizlere, sağlığınızı korumaya ve kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olacak yedi harika sağlıklı gıda önermek istiyoruz.

Okumaya devam edin ve bunlar hakkında bilgi edinin.

1. Tam tahıllar

Unları ve diğer rafine edilmiş gıdaları seçmek yerine, tam tahılları tüketmeye başlayın.

Bu tür tahıllar yüksek lif içeriği sayesinde, kolesterol düzeylerini düzenlemenize yardımcı olurken, sindirim sisteminizi iyileştirirler.

Aynı zamanda, kolon kanserinin önlenmesiyle bağlantılı olan folik asit ve antioksidanlar da içerirler.

Ayrıca bakınız: Kadınlarda huzursuz bağırsak sendromu

2. Mavi balık

Çoğu balık önemli besin değerlerine sahiptir, ancak en çok göze çarpan tür mavi balıklar ya da soğuk su balıklarıdır.

Bu türlerdeki yüksek omega-3 yağ asitleri bunları kardiyovasküler sağlık için en önemli gıdalardan biri yapar.

Aynı aktif bileşikler, romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların kontrolünde etkili olduğu ispatlanmış anti-enflamatuar özellikler taşır.

3. Zeytinyağı

Akdeniz diyetinin önemli bir bileşeni olan zeytinyağı sağlıklı bir yağ türüdür. İçerdiği oleik asit ve hidroksitironol sayesinde kolesterol seviyelerini geliştirme kabiliyetine sahiptir.

Zeytinyağındaki antioksidanlar damarlardaki lipidlerin oksidasyonunu önler. Bu da, tıkanıklığı gidermenin yanı sıra, onları sertleştirecek riskleri azaltır.

Buna ek olarak, cildinizin sağlığı için güçlü bir müttefiktir, çünkü hücresel hasarları azaltır ve erken yaşlanma belirtilerini önler.

4. Yeşil çay

Zayıflatma özellikleri ile ünlü olan bu popüler çay, artık hastalıkları önlemenin en iyi seçeneklerinden biri olarak biliniyor.

Yeşil çay, karaciğerin detoksunu teşvik eder ve hücreleri kanser gibi ciddi hastalıkların gelişimine karşı korur.

Aynı zamanda, sigara dumanı ve çevresel kirlilikten kaynaklanan toksinleri atmak için kan dolaşımını arındırır ve kolesterol düzeylerini düşürür.

5. Sarımsak ve soğan

Bu iki sağlıklı gıda el ele gider çünkü çok benzer tıbbi özelliklere sahiptirler ve vücudunuzda benzer etkiler yaratırlar.

Başlıca değerleri, kan basıncını, kolesterol düzeylerini ve metabolik bozuklukları azaltan kükürt bileşikleridir.

Ayrıca hücrelerinizi akciğer, deri ve kolon kanserine karşı koruyabilen güçlü anti-kanser ajanları taşırlar.

Her ikisi de vücudunuz için güçlü temizleyicilerdir ve hassas bakteri florasına zarar vermeden patojenleri elimine edebilirler.

6. Avokado

Avokadonun tıp ve kozmetik endüstrilerinin en sevdiği gıdalardan biri haline gelmesi şaşırtıcı bir durum değildir.

Bu yeşil meyve, iyi kolesterolü teşvik eder ve trigliseritleri atmaya yardımcı olan zengin yağ asitleri içerir.

Avokado, hücresel hasarları yavaşlatan ve yaşlanmayı önleyen antioksidanlar ile C ve E vitaminleri taşır. Karaciğer, böbrekler ve kalbi korumak için iki önemli mineral olan potasyum ve magnezyum da sağlar.

7. Yeşil yapraklı sebzeler

Daha dengeli ve sağlıklı bir diyet için, öğünlerimize daha çok besleyici yeşil sebze eklemekten daha iyi bir seçim yapabilir miyiz?

Yüksek antioksidan içerikleri, ağır metallerden kaynaklanan hasarları önler ve ciddi hastalıkları önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturur.

Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ yediğiniz zaman, cilt de dahil olmak üzere vücudun başlıca organlarının erken yaşlanmasını önleyen bol miktarlarda flavonoid ve karotenoid alırsınız.

Yüksek lif içerikleri sayesinde sindiriminizi geliştirirler, sürekli atıştırma isteğini azaltırlar ve bu sebzeler tip 2 diyabetli kişiler için uygundur.

Bu sebzelerin bazıları şunlardır:

  • Brokoli
  • Karnıbahar
  • Lahana
  • Ispanak
  • Pazı
  • Kereviz
  • Maydanoz

Diyetinizi iyileştirmek istiyor musunuz?

Bu gıdaları farklı yemek tarifleri yoluyla günlük yemek planlarınıza eklemekten çekinmeyin.

Çok kısa sürede, vücudunuzun güçlendiğini hissedeceksiniz ve ayrıca kilonuzda ve boyutlarınızda değişiklikler fark edeceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir