Her Gün Yemeniz Gereken 7 Sağlıklı Gıda

Besleyici ve lezzetli bu gıdaları her gün tüketmek vücudunuzu canlandıracak ve sizi daha sağlıklı kılacaktır.
Her Gün Yemeniz Gereken 7 Sağlıklı Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı gıda ve içecekler tüketmek için daha fazla neden mi arıyorsunuz? Bu yazımızdan başka yere bakmayın!

Beslenme, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından en önemli faktörlerden biridir. Sonuçta, sağlıklı gıdalar, vücudunuzun çalışması ve herhangi bir hastalık geliştirmesini önlemek için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini verir.

Günümüzde, açlığı hemen tatmin etmek için hızlı ve lezzetli bir alternatif olarak satılan işlenmiş gıdaların artması nedeniyle diyetimizin kalitesi önemli ölçüde azalmıştır.

Sonuç olarak, obezitesi olan insanların sayısı endişe verici bir oranda arttı. Buna ek olarak, kardiyovasküler hastalıklar teşhisi konan insan vakaları da giderek artmaktadır.

Neyse ki herkes daha sağlıklı ve vücut ihtiyaçları için daha uygun beslenmek için diyetini değiştirebilir.

Bu nedenle, bugün sizlere, sağlığınızı korumaya ve kilonuzu kontrol etmeye yardımcı olacak yedi harika sağlıklı gıda önermek istiyoruz.

Okumaya devam edin ve bunlar hakkında bilgi edinin.

Ayrıca bakınız: En Sağlıklı 9 Tropik Meyve

Her Gün Tüketmeniz Gereken 7 Sağlıklı Gıda

1. Tam tahıllar

tam tahıllar

Unları ve diğer rafine edilmiş gıdaları seçmek yerine, tam tahılları tüketmeye başlayın.

Bu tür tahıllar yüksek lif içeriği sayesinde, kolesterol düzeylerini düzenlemenize yardımcı olurken, sindirim sisteminizi iyileştirirler.

Aynı zamanda, kolon kanserinin önlenmesiyle bağlantılı olan folik asit ve antioksidanlar da içerirler.

2. Mavi balık

Çoğu balık önemli besin değerlerine sahiptir, ancak en çok göze çarpan tür mavi balıklar ya da soğuk su balıklarıdır.

Bu türlerdeki yüksek omega-3 yağ asitleri bunları kardiyovasküler sağlık için en önemli gıdalardan biri yapar.

Aynı aktif bileşikler, romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların kontrolünde etkili olduğu ispatlanmış anti-enflamatuar özellikler taşır.

3. Zeytinyağı

zeytinyağı

Akdeniz diyetinin önemli bir bileşeni olan zeytinyağı sağlıklı bir yağ türüdür. İçerdiği oleik asit ve hidroksitironol sayesinde kolesterol seviyelerini geliştirme kabiliyetine sahiptir.

Zeytin yağındaki antioksidanlar damarlardaki lipidlerin oksidasyonunu önler. Bu da, tıkanıklığı gidermenin yanı sıra, onları sertleştirecek riskleri azaltır.

Buna ek olarak, cildinizin sağlığı için güçlü bir müttefiktir, çünkü hücresel hasarları azaltır ve erken yaşlanma belirtilerini önler.

4. Yeşil çay

Zayıflatma özellikleri ile ünlü olan bu popüler çay, çeşitli hastalıkları önlemek için en iyi sağlıklı gıda seçeneklerinden biri olarak biliniyor.

Yeşil çay, karaciğerin detoksunu teşvik eder ve hücreleri kanser gibi ciddi hastalıkların gelişimine karşı korur.

Aynı zamanda, sigara dumanı ve çevresel kirlilikten kaynaklanan toksinleri atmak için kan dolaşımını arındırır ve kolesterol düzeylerini düşürür.

5. Sarımsak ve soğan

sağlıklı gıda tüketmek

Bu iki sağlıklı gıda el ele gider çünkü ikisi de çok benzer tıbbi özelliklere sahip ve vücudunuzda benzer etkiler yaratır.

Başlıca değerleri, kan basıncını, kolesterol düzeylerini ve metabolik bozuklukları azaltan kükürt bileşikleridir.

Ayrıca hücrelerinizi akciğer, deri ve kolon kanserine karşı koruyabilen güçlü anti-kanser ajanları taşırlar.

Her ikisi de vücudunuz için güçlü temizleyicilerdir ve hassas bakteri florasına zarar vermeden patojenleri elimine edebilirler.

6. Avokado

Avokadonun tıp ve kozmetik endüstrilerinin en sevdiği gıdalardan biri haline gelmesi şaşırtıcı bir durum değildir.

Bu yeşil meyve, iyi kolesterolü teşvik eder ve trigliseritleri atmaya yardımcı olan zengin yağ asitleri içerir.

Avokado, hücresel hasarları yavaşlatan ve yaşlanmayı önleyen antioksidanlar ile C ve E vitaminleri taşır. Karaciğer, böbrekler ve kalbi korumak için iki önemli mineral olan potasyum ve magnezyum da sağlar.

7. Yeşil yapraklı sebzeler

sağlıklı gıda örnekleri

Daha dengeli ve sağlıklı bir diyet için öğünlerimize daha çok besleyici yeşil sebze eklemekten daha iyi bir seçim yapabilir miyiz?

Yüksek antioksidan içerikleri, ağır metallerden kaynaklanan hasarları önler ve ciddi hastalıkları önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturur.

Yeşil yapraklı sebzeleri çiğ yediğiniz zaman, cilt de dahil olmak üzere vücudun başlıca organlarının erken yaşlanmasını önleyen bol miktarlarda flavonoid ve karotenoid alırsınız.

Yüksek lif içerikleri sayesinde sindiriminizi geliştirirler, sürekli atıştırma isteğini azaltırlar ve bu sebzeler tip 2 diyabetli kişiler için uygundur.

Bu sebzelerin bazıları şunlardır:

  • Brokoli
  • Karnıbahar
  • Lahana
  • Ispanak
  • Pazı
  • Kereviz
  • Maydanoz

Diyetinizi iyileştirmek istiyor musunuz? Öyleyse, bu yedi sağlıklı gıda mutlaka beslenme rejiminize dahil olmalı.

Çok kısa sürede, vücudunuzun güçlendiğini hissedeceksiniz ve ayrıca kilonuzda ve boyutlarınızda değişiklikler fark edeceksiniz. İlginizi çekebilir ...

Bu 10 Yemiş Türünün Özelliklerini Öğrenin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 10 Yemiş Türünün Özelliklerini Öğrenin

Yemişler, ılımlı tüketildiğinde kilo almaya yol açmaz, aksine çok sağlıklıdırlar. Bugün en sağlıklı 10 yemiş türünden bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.