Kaç Nedime ve Sağdıca İhtiyacınız Var?

Nedime ve sağdıçlarınız önemlidir. En eğlenceli olanları seçmemelisiniz, aynı zamanda güvenilir olan ve bu büyük gününü parlatmanıza yardımcı olacak olanlar aradığınız kişilerdir.
Kaç Nedime ve Sağdıca İhtiyacınız Var?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Evleniyorsunuz, arkadaşlarınız ve aileniz çok heyecanlı. Ancak, onlardan tek ihtiyacınız olan şey bu değil: yolun her adımında size yardımcı olabilecek olanlarını dikkatli bir şekilde seçme zamanı geldi çattı. Tam olarak nedime ve sağdıç seçiminizden bahsediyoruz.

Nedime ve Sağdıçlara Dair Her Şey

Sağdıçlarla başlayalım.

Bunlar tüm düğün boyunca sadece damadın değil, gelinin de yanında yardımcı olan temel figürlerdir. Ayrıca, bu sağdıçların arasından damat aynı zamanda baş sağdıç olacak olanı seçecek ve bu kişi diğerlerinden biraz daha fazla sorumluluk alacaktır.

Sonra bir de nedimeler var.

Bunlar herhangi bir düğünün ayrılmaz bir parçası. Rolleri, tüm süreç boyunca gelin onlara ihtiyaç duyduğunda orada olmaktır. Bu sadece düğün planlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işler zorlaştığında yanınızda bir dağ gibi durarak size duygusal destek sağlarlar.

Bu sizin ilk ya da ellinci düğününüz olsun, hiç fark etmez. Sağdıçlarınızdan ve nedimelerinizden beklediğiniz şeyler hakkında bu hilelerden yararlanabilirsiniz.

Nedime ve Sağdıç

Sağdıç, düğün gününde damadın ve gelinin yanında durmaz. Rolleri daha da ileri gider ve bu yüzden sıklıkla evlenmekte olan çiftin yakın çevrelerinden seçilirler.

Bu çok özel arkadaşlar tüm sürece katılmalı ve damadı cesaretlendirmenin ve onu destekleyerek duygularının tercümanı olmalıdırlar. Bunun, seçilen insanlar için şeref durumu olduğunu unutmayın. Sağdıç, yeni evli çiftin arabasını dekore etmek gibi yerel veya bölgesel geleneklere de katılır.

Ardından, sağdıçlarının arasından, damat genellikle baş sağdıç olarak bir kişiyi daha seçer. Bu rol genellikle erkek kardeşine veya en yakın akraba veya arkadaşına verilir. Aynı şekilde gelin de kendi kendine en yakın hissettiği bir kişi seçecektir.

Bütün sağdıç ve nedimeler, konukların törenden önce yerlerini bulmalarına yardım etmekten sorumludur. Ayrıca, onların rolü tören sırasında damadın ve gelinin yanında durmaktır.

Ek olarak, nişanlıların nişan partilerini planlama, gelin hamamı, bekarlığa veda partisi, hoş geldin partisi, prova yemeği ve düğün eğlencesi gibi diğer konularda da seçilen bu kişilerin yardımına ihtiyaçları olabilir.

Görevler

nedime ve sağdıç

Ek olarak, bu yardımcıların görevleri arasında, gelin ve damadın kıyafet aksesuarlarına karar vermesinde destek olmak gibi bir görevi vardır. Ayrıca, alayı koordine etmek için de orada bulunurlar. Gelin ve damadın düğün salonuna götürülmesinden bile sorumlu olabilirler.

Bu seçilen arkadaş grubu, düğün eğlencesini herkes için keyifli kılmaktan sorumludur. Örneğin, yalnız olanlar ile konuşmalı ve hatta dans etmelidirler. Ayrıca, partiye getirilen hediyelerle, valizlerle veya herhangi bir beklenmedik komplikasyonla ilgili pratik şekilde yardım sağlama işi de onlara aittir.

Ayrıca bakınız: En İyi 30 Düğün Şarkısı

Gördüğünüz gibi nedimeler ve sağdıçlar sadece misafir değildir. Nişanın başından düğün gününe kadar oradadırlar.

Peki ama ne gereken her şeyin sağlanabilmesi için kaç tane nedimeye ve sağdıca ihtiyaç duyulur?

Kaç Nedime ve Sağdıca ihtiyacınız olacak?

Geleneksel olarak, sağdıçlar ve nedimeler düğün seremonisi boyunca konuklara yardım etmeli ve genel olarak parti boyunca yardım sağlamalıdır. Bu nedenle, sayıları, davet edeceğiniz kişilerin sayısıyla orantılı olmalıdır.

Örneğin, iki yüzden fazla misafirle birlikte resmi bir düğünde altı ile on sağdıç ve nedime bulunmalıdır. Her elli kişi için en az bir kişi olması tavsiye edilir.

Sağdıç ve nedime sayısı arasında denge kurmak gerekir. Bunlardan bir tarafın sayıca çok fazla olması düğün girişinde ve düğün esnasında çok göze çarpacaktır.

Sağdıç: Yüzüğün Bekçisi

Sağdıç, düğün töreni sırasında damadın yanında durur (biraz arkasında, yani). Bu şekilde, sunakta en az beş kişi bulunacaktır: damat, gelin, baş nedime, sağdıç ve nikah memuru.

Ayrıca, sağdıcın görevleri:

  • Damada düğün gününde yardım etmek.
  • Misafirlere yer göstermekten sorumlu olmak.
  • Tören sırasında nikah yüzüklerini ihtiyaç duyulana kadar güvende tutmak.
  • Tören boyunca damadın yanında durmak.
  • Düğüne yasal tanıklık etmek ve evlilik cüzdanını imzalamak.
  • Resepsiyonda okuyacağı bir konuşma hazırlamak.

Baş Nedime

Genel olarak, baş nedime gelinin baş yardımcısıdır. Genelde kız kardeşi veya en yakın arkadaşı bu göreve seçilir.

Bu rolün faaliyetleri son derece değişkendir. Çoğunlukla düğünün lojistiği konusunda yardımcı olur. Örneğin, bu davetlilere hitap etmeyi ve alışveriş yaparken gelinle birlikte bulunmayı içeren çeşitli görevleri bulunur.

Ayrıca, baş nedime, düğün öncesi olayların planlanmasıyla gelin partisinin geri kalanına liderlik etmekten sorumludur. Öyleyse, düğün gününde, asıl görevi gelinin ihtiyaç duyabileceği her şeye pratik ve duygusal destek sağlamaktır.

Ayrıca nikah şahidi olarak hareket eder ve evlilik cüzdanını imzalar. Ayrıca, düğünden sonra bir etkinlik varsa, baş nedime bu aşamada da baş roldedir.

gelin ve damat

Nedime ve Sağdıçlarınız için Hediyeler

Her biri için bir hediye seçerek nedimelerinize ve sağdıçlarınıza takdirinizi göstermeniz hoş olacaktır. Mükemmel hediyeleri seçmek zor geliyorsa, onlara özel olarak hitap eden birçok hediyelik eşya dükkanı vardır. İsimlerinin kazanmış olduğu birkaç küçük hediye onlar için bu özel günü daha da özel hale getirecektir.

Şimdi, arkadaşlarınıza vereceğiniz hediyeler için hatırı sayılır bir miktar harcayacağınız için, potansiyel maliyetler kaç kişiyi seçmeniz gerektiğini veya seçebileceğinizi belirleyecektir. Aksi takdirde, harcamalarınız olanaklarınızın ötesine geçebilir.

Bir düşünün: hepsi için minnettarlığınız ve sevginizin göstergesi olarak küçük bir hediye bile alamazsanız, o zaman dışarıda kalanlar bunu yanlış bir şekilde kabul edecek ve çok kırgın olacaktır.

Bu nedenle, tüm bunları aklınızda tutarak, arkadaşlarınızı akıllıca seçin. En yakın arkadaşlarınız ve akrabalarınız arasından seçilmiş ve güvenilir bir grup için mevcut özel pozisyonlar dikkatle seçilmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri

Biraz zaman ve yaratıcılıkla hayallerinizdeki düğünü bütçe dostu bir şekilde yapabilir ve hazırlıkları eşiniz ve akrabalarınızla yaparak eğlenebili...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.