Karantina Sırasında Yaşlı Vatandaşlara Öneriler

20 Mayıs, 2020
65 yaş üzeri kişiler, koronavirüs nedeniyle ciddi problemlere maruz kalmaya karşı daha savunmasızdır. Aşağıdaki makalede, karantina sırasında yaşlılar için nüfusun geri kalanından daha spesifik olan önerilerimizi özetleyeceğiz.

COVID-19 salgını ilerlemeye devam ediyor ve yaşlılar, hastalığın en kötü ve bazen ölümcül olabilen semptomlarından muzdarip olma riski altında olan bir grubu temsil ediyor. Bu nedenle, bu yaş grubundaki bireyler bakım söz konusu olduğunda bir önceliktir. Bu makalede, koronavirüsten korunmak için uyguladığımız karantina sırasında yaşlılar için olan önerilerimizi ayrıntılı olarak ele alacağız.

Epidemiyologlar, bu karantinanın amacının bulaşma eğrisini düzleştirmek olduğunu belirtmektedir. Başka bir deyişle, virüsün zaman içinde yayılma oranını azaltmaktır. Bu şekilde, sağlık sistemlerimiz bir anda yoğunluğun altında boğulmadan bu krize uygun bir şekilde yanıt verme avantajını elde edebilecekler.

Mevcut koronavirüs salgını Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde başladı. Çin’de kısa zamanda 80.000’den fazla insanı enfekte etti. Aynı zamanda, dünya çapında 2.800.000’den fazla insana yayıldı ve bizim bu yazıyı hazırladığımız zamana kadar yaklaşık 190.000 ölüme neden oldu.

COVID-19’un ölüm oranı yaklaşık %3 ila 4’tür, yani enfekte olmuş her 100 kişiden yaklaşık 4’ü ölür. Ancak, verileri ayırdığımızda gerçek risk grupları ortaya çıkar. 65 yaş üstü kişiler koronavirüs komplikasyonlarından ölme riski daha yüksektir. Dahası, 80 yaşından büyüklerde ölüm oranı yaklaşık %15’tir.

Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz: Koronavirüs: Evinizi Temizleme ve Dezenfekte Etme Önerileri

Karantina: Amacı nedir?

Yaşlılar dahil tüm vatandaşlar için önerilen izolasyonun amacı virüsün yayılmasını azaltmaktır. Belki de enfekte olmuş kişilerin nihai sayısı, bu önlemler olmasaydı değişmeyecekti. Ancak, karantina sağlık sistemlerine yanıt vermeleri için zaman tanır.

Dahası, izolasyon önlemlerinin temel amacı en savunmasız grupları korumaktır. Veriler, koronavirüsün ciddi sonuçlarına maruz kalma olasılığı en yüksek olan grupların aşağıdakiler olduğunu göstermektedir:

  • 65 yaş üstü bireyler
  • Kronik hastalıklardan muzdarip kişiler
  • Otoimmün sistemleri zayıf olanlar

Karantina, hükumetin yasal bir dayatmasından ziyade sosyal bir sorumluluktur, ancak birçok hükumet bunu yasalaştırmıştır. Genç olsanız ve yukarıda belirtilen sağlık sorunlarından herhangi birine sahip olmasanız bile, evde kalmanız hala önemlidir. Neden? Virüsün arkadaşlarınıza, komşularınıza, aile üyelerinize ve daha fazla risk altındaki tanıdıklarınıza ulaşmasını önlemek için.

düşüncelere dalmış olan endişeli yaşlı adam
65 yaşın üzerindeki kişiler, bu salgın söz konusu olduğunda büyük risk altında olan bir grubu oluşturur.

Yaşlılar karantina sırasında ne yapmalıdır?

Karantina sırasında yaşlılar için belirtilen önlemler, genel nüfusun izlemesi gereken önlemlere benzer. Bununla birlikte, yaşlılar bu önlemleri daha sıkı uygulamalıdır. Sosyal izolasyon COVID-19’dan uzak durma ve hastalıkla temastan kaçınma olasılıklarını arttırır.

Yaşlılar evde kalmalıdır. Dahası, caddeye çıkmaktan ve özellikle kapalı yerlere gitmekten kaçınmalıdırlar. Mümkün olduğunca marketlerden uzak durmalı ve bir arkadaşları veya ailelerinin alışverişlerini onlar için yapmasını sağlamalıdırlar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koronavirüs Gibi Vakalarda Karantina Neden Gereklidir?

El yıkama işlemi en az 20 saniye boyunca sabun ve akan su kullanılarak sık sık yapılmalıdır. Evdeyken, el dezenfektanı kullanmak gerekli değildir. Misafir kabul etmek kesinlikle tavsiye edilmez. Ancak, yaşlı birey birilerini ağırlarsa, misafirleri gittikten sonra ellerini yıkamalıdır. Eğer ziyaret sırasında bir şeyleri ellediyse, misafirlerinin yanında da ellerini yıkamalıdır.

Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi, ziyaretler mutlaka minimumda tutulmalıdır. Çocukların semptom göstermeden bile taşıyıcı olabileceğini ve koronavirüs yayılabileceğini unutmayın. Bu nedenle, büyükanne ve büyükbabaların şimdilik torunlarından uzak durmaları önemlidir.

İlaçlarla ilgili özel bir sorundan bahsedebiliriz. Katı karantina kuralları uygulanan ülkelerde, yaşlılar ihtiyaç duydukları ilaç olmadan zaman geçirmek zorunda kalabilirler. İzolasyon önlemlerinin yoğunlaşabileceği düşünüldüğünde, bu en az bir ay sürebilir. Bir arkadaşları, aile üyeleri veya komşuları onlar için eczaneye gidebilirse, bu idealdir.

karantina sırasında camdan bakan yaşlı adam
Yaşlılar karantina sırasında gerekli olmadıkça kesinlikle ziyaretçi kabul etmemelidir.

Karantina sırasında gençler yaşlılar için ne yapabilir?

Temel olarak, nüfusun geri kalanı yaşlıların koronavirüs karantinasına uymasına yardımcı olmalıdır. Bunu yapmanın bir yolu, market alışverişlerini yapmak ve ilaçlarını onlar için almaktır. Böylece evlerini terk etme ihtiyacını ortadan kaldırabiliriz.

65 yaşın üzerindeki aile üyeleriniz varsa, karantina sırasında fiziksel ve zihinsel olarak aktif olmaları için onları teşvik edin. Evde yapabilecekleri egzersizler ve formda kalmalarına yardımcı olacak zihinsel oyunlar vardır.

Yaşlı bir vatandaşın koronavirüs semptomları olduğunu fark ederseniz veya kendisi size bundan bahsederse, sağlık hizmetlerine başvurmanız gerekir. Ateş, öksürük ve yorgunluğun koronavirüs semptomlarının ilk üçlüsü olduğunu unutmayın.

Bu, her vatandaşın bağlılığını gerektiren bir salgındır. Yaşlı yetişkinler ve diğer risk grupları en çok acı çeken ve bu nedenle tüm bakımımızı gerektiren gruplardır.

  • Novel, Coronavirus Pneumonia Emergency Response Epidemiology. “The epidemiological characteristics of an outbreak of 2019 novel coronavirus diseases (COVID-19) in China.” Zhonghua liu xing bing xue za zhi= Zhonghua liuxingbingxue zazhi 41.2 (2020): 145.
  • Santo Domingo, D. N. “Protocolo para el diagnostico y tratamiento del coronavirus (COVID-19).” (2020).
  • Ríos-González, Carlos Miguel. “Implicancias del COVID-19, una nueva enfermedad producida por Coronavirus.” Medicina Clínica y Social 3.3 (2019): 71-72.
  • Lloyd-Sherlock, Peter, et al. “Bearing the brunt of covid-19: older people in low and middle income countries.” (2020).
  • Wang, Hanping, and Li Zhang. “Risk of COVID-19 for patients with cancer.” The Lancet Oncology (2020).
  • Wang, Tianbing, et al. “Comorbidities and multi-organ injuries in the treatment of COVID-19.” The Lancet (2020).