Makyaj Ürünlerini Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Önce fondöten mi yoksa kapatıcı mı uygulamalısınız? Göz makyajını önce mi yoksa son olarak mı yapmalsınız? Bunlar makyaj yaparken ortaya çıkan temel sorulardan bazıları. Cevaplarını yazımızda bulun!
Makyaj Ürünlerini Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Tarafından yazılmıştır Alejandra Maria Gonzalez Bonilla

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Makyaj yapmak, kusursuz ve kalıcı bir sonuç için belirli taktikler gerektiren bir işlemdir. Bununla birlikte, bazı insanlar makyaj ürünlerini uygulamak için gereken doğru sırayı gözden kaçırır.

Bulaşan göz farı veya ciltte yoğun bir etki, makyajı doğru uygulamamanın sonuçlarından bazılarıdır. Bu ürünlerin uygulanma sırasının sonucu değiştirebileceğini göstermektedir.

Ve bazı kadınlar kendi uygulama yöntemleriyle iyi sonuçlar elde etseler de, ürünlerin birbirleriyle daha uyumlu olmasını ve makyajınızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, makyaj ürünlerini uygulamak için aşağıdaki  adımları takip etmek en iyisidir.

Makyaj ürünlerini uygulamak için doğru sıralama

Uygulama endikasyonlarını ürünün arkasında veya ambalajında bulabilmenize rağmen, bunlar genellikle her bir ürünü rutinin hangi bölümünde uygulamanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirmez. Bu nedenle, hangisinin önce geldiğini ve nedenini ayrıntılı olarak bilmeniz önerilir.

Hadi bir bakalım!

1. Cildinizi hazırlayın

Ürünlerin optimal emilimi için cildinizin her türlü kalıntıdan arındırılmış olması gerekir. Bu yüzden yapılacak ilk şey onu yıkamaktır.

Daha sonra nem hücre içinde tutulduğu için cildiniz nemlendirilmelidir. Yine de, yağlı bir cildiniz varsa, yağsız bir versiyonu tercih etmek en iyisidir.

Bu adım aynı zamanda yaşlanma belirtilerini ve güneş lekelerini önlemek için çok faydalı olan bir dudak nemlendiricisi ve güneş kremi içerir.

dudağını gösteren kadın yüzü
Dudak nemlendiricisi cildin nemini korumak ve uzun süreli yıpranmaları önlemek için faydalıdır.

2. Primer (Baz)

Bu isteğe bağlı bir ürün olmasına rağmen, bir primer veya baz, makyaj tabanının uygulanmasına yardımcı olur. Bu makyaj bütünlüğünü sağlamaya yadımcı olur. Ayrıca ürünün ciltte daha uzun süre kalmasına yardımcı olur. Ancak, bu tür bir makyaj ürününün genellikle krem veya jel olduğunu unutmayın.

Bir primerin fonksiyonu epidermisin daha düzgün ve lusher görünmesini sağlamaktır, açık gözenekleri minimize eder ve cildin dokusunu pürüzsüz gösterir.

3. Makyaj ürünlerini gözlerinize uygulayın

Gözlerinize teninizden önce makyaj yapmak mutlak bir kural değildir. Ancak bu makyajı yüzün geri kalanını etkilemeden uygulamak uzmanlar tarafından kullanılan bir numaradır. Aslında, bu adım, hafif bir gölge veya güçlü bir gölge uygulamanın anahtarıdır.

Göz farları bir renk evrenidir. Yine de tamamlayıcı gölgeler uygulamak en iyisidir, bu da daha açık ve daha koyu bir renk tonu kullanmak anlamına gelir. Birincisi, kirpik çizgisinin başladığı ve göz kapağının kıvrımının hemen üzerinde bittiği yere gider. Bu arada, ikincisi kaş kemiğinin hemen altına gider, ancak göz kapaklarınızın kenarlarını karartmadan.

4. Fondöten

Makyaj ürünlerinin uygulanma sırasına göre ilk işlerden biri cilt tonunuza mümkün olduğunca yakın bir fondöten seçmektir. Hangi rengin doğru olduğunu bilmenin farklı yolları vardır. Bununla birlikte, en yaygın hile, onu kolunuzun iç kısmı üzerine uygulamak ve cildinizle uyumlu olup olmadığını kontrol etmektir.

Aynı şekilde fondöteni yüzünüze uygulamak için az miktarda ürünü alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza, çenenize ve boynunuza sürmeli ve ardından parmaklarınızla veya bir aletle küçük dokunuşlarla eşit şekilde yaymalısınız.

Fondöten pudra ise, fırçadaki fazla ürünü temizlemeli ve ardından yüzünüze hafif bir tabaka halinde serpmelisiniz. Son olarak, uzun, kavisli hareketlerle cilt üzerinde yayın.

5. Kapatıcı

Bu ürün lekeleri, akne izlerini, kızarıklıkları ve bazı kusurları kapatmak için idealdir. Cildin kuru görünmesini önlemek için fondötenden sonra kapatıcılar kullanılmalıdır.

İzlenecek adımlardan biri, gözlere dinlenmiş bir görünüm kazandırmak için göz altlarına ters üçgen şeklinde kapatıcı uygulamaktır. Ayrıca stick ve kompakt kapatıcıların daha yoğun kapatıcılık için mükemmel olduklarını unutmayın.

6. Bronzlaştırıcı, aydınlatıcı veya allık

Bu üç ürünün de amacı yüzü tanımlamaktır. Bronzer, yanak çukurlarına ve şakak çevresine kontür olarak uygulanabilir.

Ardından elmacık kemiklerini hafif bir allık ile vurgulayabilirsiniz. Bu dairesel hareketler ve kalın bir fırça ile elmacık kemiğine yayılmalıdır.

Bu arada bir aydınlatıcı yüze ışık verir, bu nedenle kaş kavislerine, burun ucuna ve elmacık kemiğinin tepesine uygulanabilir.

7. Matlaştırıcı toz pudra

Bu tip pudranın amacı, homojen bir mat görünüm vermek ve parlamayı ortadan kaldırmaktır. Ayrıca bir fondöteni sabitlemek için de kullanışlıdırlar.

Başlamak için büyük bir fırça kullanın ve elmacık kemiğinin üstüne gidin. Ardından burun, alın ve çene bölgemizin üzerinden geçin.

8. Ardından makyaj ürünlerini kaşlarınıza uygulayın

Kaşları oluşturmak için birkaç ürün vardır. Ancak, önce onları taramanızı ve bir eyeliner veya renkli bir ürünle vurgulamanızı öneririz. Kaşların şeklini belirlemenin çok pratik bir yolu, açılı bir fırça kullanmaktır.

9. Dudaklarınıza makyaj ürünleri uygulayın

Bu işlem, önce dudak kalemi, ardından ruj ve son olarak da parlatıcı ile dudağın çizilmesini içerir. İstenilen görünüm değişebilir, bu nedenle üç ürünü de kullanmak gerekli değildir.

Çok fazla öne çıkmasını istemediğiniz dudaklar veya dolgun, kalın dudaklar için son numara ruju parmak uçlarınızla uygulamanızdır.

Makyaj ürünlerini uygulama sıralaması, elinde ruj tutan kadın
Makyaj ürünlerini uygulamak için önerilen bu sıralamada dudaklar en son aşamadır. Bu, hatalardan kaçınmanın veya makyajınızın geri kalanını bozmamanın en kolay yoludur.

10. Sabitleme spreyi veya yarı saydam pudra

Bu ürünler makyajın daha uzun süre sabitlenmesine yardımcı olur. İzlenecek mutlak bir adım olmasa da, uygulanan makyajın gün boyunca daha iyi görünmesini sağlamak için en uygun prosedürdür. Sprey kullanacaksanız ideal olarak yüze X ve T şeklinde püskürtülmelidir.

Son Yüz Bakım Rutini

Yüzü hem gece hem de sabah yıkamak gerekir. Yatmadan önce makyajınız yağlı veya su bazlı bir temizleyici (jel veya köpük) ile temizlenmelidir.

Yukarıdakilerin hepsinden sonra, cilt nemini canlandırmaya yardımcı olan bir tonik uygulanmalıdır. Yani cildin daha sonra uygulanacak ürünlere daha açık olmasını sağlar.

Makyaj ürünlerini uygulamak için bu sırayı takip etmek zorunlu olmasa da, önerilen ipuçları hatalardan kaçınmanıza ve kusursuz görünmenize yardımcı olabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Natalie Beausoleil. Many Mirrors: Body imagen and social relations [Internet]. Capítulo Makeup in everyday life. United Estates: Editor Nicole Sault; 1994 [consultado septiembre 2021]. Página 33. Disponible en: https://books.google.com.co/books?hl=es&lr=&id=VadK839gnrAC&oi=fnd&pg=PA33&dq=makeup+routine&ots=6K9BqPSqms&sig=u0VNrcCma2U6jjYizE4SymGsn-A&redir_esc=y#v=onepage&q=makeup%20routine&f=false
  • Natalie Beausoleil. Appearance work: woman`s everyday makeup practices. A Bell & Howell Information Company [Internet] 1992 [consultado septiembre 2021]. Disponible en:https://www.proquest.com/openview/efef8431e6b16b96b58e5149bf545249/1?pq-origsite=gscholar&cbl=18750&diss=y

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.