Novalgin: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Novalgin, travma sonrası veya ameliyat sonrası orta veya şiddetli ağrı ve spazmları tedavi etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!
Novalgin: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Novalgin, metamizol veya dipirondan oluşan bir ilaçtır. Pyrazolone grubuna aittir ve analjezik ve antipiretik etkileri vardır. Bununla birlikte, Novalgin ayrıca daha az güçlü anti-enflamatuar ve spazmolitik özelliklere sahiptir. Bu yazıda Novalgin özelliklerini ve kullanımlarını keşfedebilirsiniz.

Novalgin nasıl çalışır?

novalgin nasıl çalışır?

Aynı grubun diğer tüm ilaçları gibi, dipiron veya metamizol, siklo-oksijenazın etkisini inhibe ederek etki eder. Bu nedenle, ağrı giderici ve antipiretik özellikleri sayesinde prostaglandin sentezini inhibe eder.

Bununla birlikte, buna rağmen ve metabolitlerinin de aktif olmasına ve prostaglandin sentezini inhibe etmesine rağmen, anti-enflamatuar aktivitesi yüksek değildir.

Ayrıca metamizol, gastrointestinal ve uterus düz kasının gevşemesini ve aktivitesini azaltır. Dipiron veya metamizol oral, intramüsküler veya intravenöz olarak uygulanabilir.

Karaciğer Novalgin’i hızla metabolize eder. Orada, idrarla atılan aktif metabolitlere dönüşür.

Novalgin Kullanımları

Novalgin, travma sonrası veya ameliyat sonrası orta veya şiddetli ağrı ve spazmları tedavi etmek için kullanılır. Doktorlar ayrıca diğer önlemlere veya antipiretik ilaçlara cevap vermeyen yüksek ateş vakalarında da reçete eder.

Bu yazıyı da okuyabilirsiniz: Ağrı Kesicilerin Yaygın Sınıflandırılması

Dozlar ve kontrendikasyonlar

agri kesiciler

Doz, istenen analjezik etkiye ve hastanın durumuna bağlıdır. Genellikle, yetişkinler için, oral yoldan verilen normal doz vücut ağırlığının 8 ila 16 mg / kg’ı arasındadır.

Parenteral uygulama, anafilaktik reaksiyon riskinin artışı ile ilişkilidir. Çocuklarda ateşi tedavi etmek için doktorlar 10 mg / kg vücut ağırlığı dozunu verebilir.

Ağrı giderici ve ateş düşürücü etkiler uygulamadan 30 ila 60 dakika sonra ortaya çıkar. Doktorlar, hipotansiyon riski nedeniyle 1 g’dan fazla parenteral dozları dikkatle izlemelidir.

Uzmanlar ayrıca şeker hastalarının şurup yerine tablet veya damla almasını önermektedir. Ek olarak, böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalar daha yüksek dozlar almaktan kaçınmalıdır.

Ayrıca, kontrendikasyonlarla ilgili olarak, Novalgin aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

  • Pirazolonlara karşı aşırı duyarlılık
  • Akut veya kronik böbrek veya karaciğer yetmezliği
  • Kan diskrazisi
  • Aktif duodenum ülseri
  • Kalp yetmezliği
  • Hamile ve emziren kadınlar

Ayrıca, doktorlar hastalarını tedaviden önce ve tedavi sırasında periyodik aralıklarla hematolojik olarak değerlendirmelidir.

Yan Etkileri

Metamizol veya dipiron, toksik etkileri nedeniyle, özellikle agranülositoz riski nedeniyle, birçok ülkede piyasadan kaldırılan bir ağrı kesicidir. Mevcut bilgiler, kullanımının ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları ile sonuçlandığını gösterir. Bunların arasında:

  • Agranülositoz. Çok yaygın olmasa da, ciddi ve bazen geri dönüşü olmayan bir reaksiyondur. Bununla birlikte, kökeni bilinmese de, immünolojik bir reaksiyondur.
  • Şok. Başka bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Belirtileri kaşıntı, soğuk ter, uyuşukluk, bulantı, nefes darlığı ve cildin renk değiştirmesidir.

Agranülositoz ve şok hastanın hayatını riske atar ve tedaviyi durdurmalarını gerektirir. Bu durumlarda, hastalar acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Ayrıca, hasta özellikle oküler mukoza zarlarında ve nazofaringeal bölgede ciltle ilişkili aşırı duyarlılık reaksiyonlarından muzdarip olabilir. Diğer Novalgin reaksiyonları arasında lökopeni, trombositopeni ve hemolitik anemi bulunur.

Sağlık çalışanlarına öneriler

ağrı kesici ilaçlar

İspanya İlaç ve Tıbbi Cihazlar Ajansı (AEMPS), İspanya’daki metamizolün agranülositoz vakalarıyla ilgili durumunu analiz etti. Bu nedenle, insanların bunun reçeteli bir ilaç olduğunu hatırlamaları konusunda ısrar ediyor. Ayrıca sağlık uzmanlarına aşağıdaki önerileri verdi:

  • Metamizolü sadece maksimum yedi günlük kısa süreli tedaviler için kullanın.
  • Bu ilacı sadece onaylanmış önerilerine ve minimum etkili doza uyduğunda kullanın.

Bununla birlikte, daha uzun tedavi gerekiyorsa, kan diferansiyeli dahil olmak üzere periyodik hematolojik değerlendirmelere ihtiyacınız olacaktır. Bu ilacı değerlendiremediğiniz hastalara reçete etmeyin.

Daha fazlasını keşfedin: Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek

Sonuç

Novalgin reçete etmeden önce doktorlar ayrıntılı bir tıbbi geçmiş almalıdır. Ek olarak, bu ilaca aşırı duyarlılık veya hematolojik reaksiyon öyküsü olan hastalara reçete yazmamaları gerekir. Novalgin kullanımıyla ilgili bu yazının sizin için yararlı olduğunu umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.