Protez Tırnak Kullanmanın Zararları

Protez tırnaklar harika görünebilir ancak sağlığınız için tehlike teşkil ediyorlar. İltihaplanmaya, cilt problemlerine, yanmaya, acıya ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Protez Tırnak Kullanmanın Zararları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Protez tırnakların güzel göründüğü, özel günlerde çok kullanışlı olduğu ve ellerimizin görünümünü değiştirdiği doğrudur. Ancak, protez tırnak takmak birçok yönden zararlı olabilir; bu nedenle kullanmamak çok daha iyi olacaktır.

Protez tırnağın görüntüsü hoşunuza gidebilir ancak sağlığınız için pahalıya mal olabilir. Bu yazımızda, protez tırnak kullanmanın zararlarıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Kullanmaya karar vermeden önce okuyun.

Protez tırnak neden bu kadar popüler?

protez tırnaklar

Protez tırnakları her yaştan kadınlar kullanmaya başladı. Protez tırnakların kusursuz görünmesi plastikten yapıldığı içindir. Ünlülerin pek çoğu protez tırnak kullanıyor, ayrıca moda dergilerinde de protez tırnak oldukça popüler.

Kadınların neden protez tırnak tercih ettiğini anlamak çok da zor değil, kendi tırnaklarının kusurlarını örter ve tırnakları bu sayede mükemmel bir görünüme kavuşur.

Protez tırnaklar genelde ojelidir ve bir çoğunda tırnak tasarımı yapılmıştır; bu görüntüyü doğal tırnaklarda elde etmek neredeyse imkansızdır.

Eğer tırnak yemek gibi kötü bir alışkanlığınız varsa ya da iş gereği tırnaklarınızın düzgün olması gerekiyorsa, protez tırnaklar sizin için hayat kurtarıcı olacaktır. Aynı durum, düğünler ve partiler gibi hayatımızdaki özel günler için de geçerlidir.

Protez tırnaktan uzak durun

protez tırnak uygulaması
Zararsız gibi görünseler de, uzun süre kullanımı bir sürü problemi de beraberinde getirir. Protez tırnak yaptırdığımızda neler olabileceğine bir bakalım:
 • İçerisindeki kimyasal bileşikler, reçineler ya da formaldehit iltihaplanmaya, doğal tırnağın yerinden çıkmasına, yanmalara, acıya ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Protez tırnak kullanan bazı kadınların doğal tırnakları tamamen kaybolmuş ve tırnak eti tahrip olmuştur. Eğer bu böyle bir durum yaşarsanız, tırnaklarınız bir daha asla eski haline dönmeyebilir.
 • Eğer tırnaklarınızı yaptırdığınız güzellik merkezi yeterince iyi havalandırılmıyorsa, toksik bir duman ve diğer tahriş edici maddeleri solumuş olursunuz.
 • Bazı güzellik merkezleri, protez tırnakları yapıştırmak için metil metakrilat denilen bir madde kullanılır. Bu kimyasal, solunum sistemine zarar verir ve doğrudan parmaklarla temas ettiğinde ciddi hasarlara neden olur.
 • Tırnakları daha hızlı kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmak sıklıkla yapılan bir hatadır. Buradaki problem, protez tırnak uygulamasında kullanılan bu maddelerin bir kısmının yüksek ısı ile temas ettiğinde yanıcı hale gelmesidir.
tırnak süsleme
 • Genellikle güzellik merkezleri, malzemeleri ve aletleri bir müşteride kullandıktan sonra düzgün temizlemez ve sterilize etmezler. Bu da, bir müşteriden diğer bir müşteriye mantar gibi hastalıkların bulaşmasına davetiye çıkaracaktır.
 • Ayrıca, güzellik merkezi çalışanlarının lateks ya da plastik bir eldiven taktığından emin olun. Ellerindeki bir kesik ya da sıyrık, temas yoluyla kolaylıkla geçebilen hastalıklar için tehlike teşkil eder.
 • Tırnak derinizi kesmeniz veya geriye itmeniz de zararlıdır. Çünkü tırnak derisi, enfeksiyonların ve zararlı mikroorganizmaların vücudunuza girmesine engel olur.
 • Tırnakları taktırmadan önce ellerinizi yıkayın ve kurutun böylece tırnaklarınız nemli olmayacaktır. Bu da protez tırnak taktıktan sonra mantarın yayılmasını önler.

Protez tırnakla ilgili diğer sorunlar

Çok bilinen bir yere gitmiş olsanız da, güzellik salonundan çıktığınızda etkiler devam edecektir.

En yaygın etkiler bunlardır:

 • Protez tırnaklar oldukça serttir ve ufak bir darbe bile yaralanmalara neden olabilir. Bu, kendi tırnağınızın da protez tırnakla beraber kalkmasına neden olur. Oldukça acı veren bu durumda, tırnaklarınızın eski halini alması çok uzun sürer.
 • Protez tırnaklarda çok daha yüksek bir enfeksiyon riski vardır. Hastalıklara neden olan bakteri ve mikroorganizmalar, doğal tırnak ve protez tırnak arasındaki herhangi bir boşlukta birikebilir.
protez tırnaklar

 

 • Protez tırnaklarda alerjik reaksiyonlar oldukça sık görülür. Bunun sebebi, tırnakların plastik ve toksinlerden yapılmasıdır. Bunun sonucu ise kırmızı, şişmiş ve kaşınan parmaklardır.
 • Eğer protez tırnaklar hasar görürse kir, virüs ve bakterilerin birikmesi çok daha kolay olacaktır. Böyle bir durumda, hasar gören protez tırnağı çıkarmanız ve mümkün olan en kısa sürede yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir.

Bu yazıyı da okuyun: Tırnak Yemenin 7 Olumsuz Sonucu

Protez tırnak kullanmak kolayca alınacak bir karar değildir. Bu yazıyı okuduktan sonra, bütün tehlikelere rağmen yine de kullanmak istiyorsanız, mutlaka işinde uzman bir kişi tarafından, profesyonel bir güzellik merkezinde bu uygulamayı yaptırın.

Güzellik salonunun iyi havalandırıldığından emin olun ve tırnaklarınızda bir problem olup olmadığına dikkat edin. Gerekirse, acı azalana kadar soruna neden olan tırnağı çıkarın ve mümkün olduğunca protez tırnak kullanımına bir ara verin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.