Sütyen Göğüs Kanserine Etki Eder mi?

· 22 Ağustos, 2015
Sütyen kullanmadığınız zaman, göğüslerin doğal hareketi lenfatik dolaşımı uyarır. Bu toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve tümör riskini azaltır.

Sütyen, kuşak ve bilinen diğer destekleme yöntemleri bugünlerde kadınlar için bir ihtiyaç haline geldi. Çünkü bu destekler göğüslerin sıkı görünmesini sağlar ve bir çok kişinin moda tarzında önemli bir yere sahiptir. Ancak, çalışmalar son yüzyılda sütyenin göğüs sağlığına olumsuz etki ettiğini ve göğüs kanseri riski taşıdığını ortaya koyuyor. Bazı yönleriyle sütyen kadınların düşmanı olabilir.

Yapılan çalışmalara göre gün içinde saatlerce sütyen giymek göğüsteki lenfatik dolaşımı tıkar ve ısıyı arttırır, bu durum göğüs hastalıkları riski taşır. Ancak unutulmamalı ki, burada bahsedilen sütyen, göğüs bölgesini sınırlayan ve baskı uygulayan sütyen tipidir. 

Sütyenler ve lenfatik dolaşım

30’lu yıllardan beri bilimsel çalışmalar sütyen ile kanser oluşumu arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Zamanla araştırma sonuçları gelişti ve son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre sütyenin lenf bezlerine ve geçiş yollarına baskı yaptığı ve bunun sonucunda doğal lenf bezlerinden toksinlerin atılmasını önlediğini ortaya koydu. Bu da, göğüslerde uzun vadede kist, fibröz yumruları ve bazı durumlarda kanserli tümör oluşuma sebep olabilir. 

sutyen

Yanlış sütyen kullanımı yüzünden göğüsler sıkışır ve kılcal damarlarla lenfatik kanallar baskı altında kalır; dolayısıyla da dolaşım engellenir. Bunun yanı sıra, sütyen göğüsü örttüğü ve üzerine baskı uyguladığı için göğüs ısısını büyük ölçüde arttırır. Bazı kanser öncesi veya kanserli göğüsler sağlık olanlara nazaran daha yüksek ısı değerleri gösterir. 

Özgür göğüsler: Doğal masaj

Bir kadın sütyen kullanmadığı zaman göğüsler özgürdür ve doğal hareketleri masaj etkisi yaratarak lenf bezleri arasındaki dolaşımı besler. Bu da toksinlerin doğal olarak atılmasını sağlar ve kist ile tümör riskini azaltır.

Bunun ötesinde, göğüslerini özgür bırakanların sütyen kullanan kişilere nazaran daha az rahatsızlık ve ağrı yaşadığı doğrudur. İki İngiliz göğüs hastalıkları uzmanı, sütyenin göğüs ağrısını azaltıp azaltmadığı üzerine bir deney yaptılar. Sonuçlar, 3 ay boyunca sütyen kullanmayan kişilerin daha az ağrı yaşadığını ve bazılarının ağrıdan tamamen kurtulduğunu gösterdi.

Bugünün kadınları için yanlış bir ihtiyaç

gogus

Tekstil endüstrisi her türlü sütyen üretimini başarıyla sürdürürken kadınları sütyen giymediklerinde göğüslerinin sarkacağına inandırdı. Bir çok kadın bu düşünceye dayanarak geceleri korkudan sütyenleriyle uyuyor. Ancak, Fransa, A.B.D., Japonya ve İngiltere’de 1978’den beri yapılan çalışmalar popüler inancın aksine sütyenin göğüs sarkmasına sebep olabileceğini ortaya koydu. Bu halen tartışılan bir konu, bu yüzden özgür göğüsler ve göğüs sarkması hakkındaki efsaneler araştırma yetersizliğinden dolayı askıya alınmış durumda. 

Japonya ve Fransa’da yapılan son çalışmalar, popüler inanışların aksine, sütyenin göğüsleri sıkı tutmadığını, kaldırmadığını ve cilde iyi gelmediğini ortaya koydu.

Bu nasıl açıklanabilir?

Bir kadın sürekli sütyen kullandığında, doğal göğüs desteği görevi gören cooper ligamenti ve cilt kasları işlevini yitirir ve zamanla göğüslerin sıkılığını kaybetmesine sebep olur.

Göğüsler çok ince ve güçlü bir zar tabakası ile kaplıdır, bu da işlevlerini yerine getirirken göğüsleri güçlendirir. Ayrıca göğüsler bir tür koruma ağı sağlayan ligamentler ile tutulur. Özellikle bu yüzden, bazı kadınlar sütyen kullanmayı bıraktığı zaman istenmeyen bir gerginlik hissi yaşar. Bunun sebebi göğüslerin düşmesi veya sarkması değil, sıkılığı  yapılandırmaya ve geliştirmeye gösterdiği çabadır.