Daha Mutlu Bir İlişki İçin Evinizi Yeniden Tasarlayın

Evinizi yeniden tasarlamanız mutlu bir ilişkiye sahip olmanız ya da olmamanız arasındaki farkı yaratabilir. Bu konuda ve bu amaç için evinizi nasıl yeniden tasarlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O halde okuyun!
Daha Mutlu Bir İlişki İçin Evinizi Yeniden Tasarlayın

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Daha mutlu bir ilişki için evinizi yeniden tasarlamanız mümkündür. Ancak, bu fikir hiç aklınıza gelmemiş olabilir. Bu nedenle, bugün ev tasarımının ilişkileri nasıl etkilediğini ve daha mutlu bir ilişki için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını keşfedeceksiniz.

Nöro mimari terimi size tanıdık geliyor mu? birçok çalışma bu konsepte daha fazla ışık tutsa da, muhtemelen hayır.  Bu bağlamda, ev tasarımının duygusal durumlar üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini iddia ediliyor.

Nöro mimarinin ilkeleri

Her iki partner de evden çalışıyorsa, iyi bir aydınlatmanız olduğundan emin olmalısınız
Her iki partner için de refah sağlayan işlevsel bir ev tasarlamak için çiftin alışkanlıkları dikkate alınmalıdır.

Daha mutlu bir ilişki için evinizi nasıl yeniden tasarlayacağınızı araştırmadan önce, nöro mimarinin prensiplerini tanımanız gerekir. Neleri dikkate alıyor? Özel alan, kullanılan malzemeler ve renkler, pencereler ve aydınlatma, mobilya ve tasarım gibi önemli yönler bu sorunun cevabıdır.

Bu bağlamda, durumun bir ön analizinin yapılması önemlidir. Örneğin, her iki partner de evden çalışıyorsa, aydınlatma önemli bir unsur olacaktır. Nöro mimariye göre, iyi aydınlatılmış bir alan insanların daha üretken olmalarını sağlar.

Daha mutlu bir ilişki için evinizi yeniden tasarlayın

Nöro mimari hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, evinizi daha mutlu bir ilişki için nasıl yeniden tasarlayabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam etmenizi öneriyoruz. Bunun için üzerinde düşünülmesi gereken bazı sorunları paylaşacağız ve ihtiyacınız olan şeye bağlı olarak bir tasarımı veya başka bir tasarımı tercih edebilirsiniz.

Samimiyet arayışı

Kişisel alan ve mahremiyetin sağlanması nöro mimarinin temellerinden biridir.
Samimiyet veren unsurları arayın. Bu şekilde, samimi anları tercih edersiniz.

Bir ilişkide mahremiyet eksikliği, uzun yıllardır eşinizle birlikteyseniz canınızı sıkabilecek bir durumdur. Cinsel birliktelik artık o kadar sık ​​değildir ve yavaş yavaş birbirinizden uzaklaşıyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Bu durumu ciddi bulursanız, çift terapisine gidebilirsiniz. Ancak evinizi yeniden tasarlamayı da deneyebilirsiniz.

Odaklanabileceğiniz ilk şey aydınlatmadır. Birlikte vakit geçirirken ışıkları kısın. Bunun nedeni loş aydınlatmanın yakınlık seviyesini arttırmasıdır. Ayrıca, ortama biraz mum ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, birlikte kaliteli zaman geçirmenizi öneririz.

Daha az tartışın

Evinizi belirli bir hedef için daha mutlu bir ilişkiye sahip olacak şekilde yeniden tasarlamak isteyebilirsiniz: “Aptal” tartışmalara bir son vermek için. Bu, duyguların kötü yönetimi veya iletişim sorunlarının göstergesi olsa da, bulunduğunuz ortamı refahınızı destekleyecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için pencerelere odaklanın:

 • Doğal ışığın içeri girmesine engel olabilecek perdeleri ortadan kaldırın.
 • Manzaraya bakan pencereleri açık tutmak çok önemlidir.
 • Çok fazla pencereniz yoksa veya hiçbirinin iyi bir manzarası yoksa, evinizde görünür bir yere bir poster veya sevdiğiniz bir manzara resmi yerleştirebilirsiniz.
 • Hava güneşli olduğunda, güneş ışığının içeri girmesine izin verin.
Evinizde rahatınızın ön planda olduğu ortamlar yaratmanız çok önemlidir.
Birlikte vakit geçirebileceğiniz sessiz ve konforlu mekanlar yaratın.

Evinizi daha mutlu bir ilişkiye sahip olacak şekilde yeniden tasarlamak istiyorsanız, yukarıdakilere ek olarak, kesinlikle daha rahat bir ev istemelisiniz. Konfor, daha az strese dönüşen rahatlığı sağlar. Bu nedenle aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • İç mekan bitkileri eklemek evinizi daha rahat hissettirecek ve daha çekici görünecektir.
 • Duvarları yeşil veya açık sarı boyamak stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olacaktır
 • Önemsiz veya yararsız nesnelerden kurtulmak evlerin daha huzurlu olmasını sağlar

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evinizi Organize Etmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Bu küçük ipuçları, daha mutlu bir ilişki için evinizi yeniden tasarlamanıza yardımcı olacaktır. Eviniz dağınıksa veya agresif renkler kullanıyorsanız veya mobilyalarınız zevklerinizi yansıtmıyorsa, bu durum ilişkinizi etkileyebilir.

Bu nedenle, bu adımları atmanızı, kullanmadığınız her şeyi atmanızı ve yapay ışık kullanmaktan kaçınmanızı öneririz. Aynı şekilde, pencereleriniz varsa, doğal ışığın girmesine izin verin. Evinizin ilişkinizi nasıl etkilediğinin farkında mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Muratori, Marcela, Zubieta, Elena, Ubillos, Silvia, González, José Luis, & Bobowik, Magdalena. (2015). Felicidad y Bienestar Psicológico: Estudio Comparativo Entre Argentina y España. Psykhe (Santiago)24(2), 1-18.
 • Noriega, F. M., Rodríguez, M. Á. J., Heppell, S., & Bonet, N. S. (2016). Creando espacios de aprendizaje con los alumnos para el tercer milenio. Bordón. Revista de pedagogía68(1), 61-82.
 • Pozos Gutiérrez, José Luis, Rivera Aragón, Sofía, Reyes Lagunes, Isabel, & López Parra, María Sughey. (2013). Escala de felicidad en la pareja: Desarrollo y validación. Acta de investigación psicológica3(3), 1280-1297. Recuperado en 08 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322013000300008&lng=es&tlng=es.
 • Sosenski, Susana, & López León, Ricardo. (2015). La construcción visual de la felicidad y la convivencia familiar en México: los anuncios publicitarios en la prensa gráfica (1930-1970). Secuencia, (92), 193-225. Recuperado en 08 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0186-03482015000200008&lng=es&tlng=es.
 • Sutil, L., & Perán, J. (2012). Neuroarquitectura y comportamiento del consumidor: una propuesta de modelo de diseño. Barcelona: Revista de Universidad Rey Juan Carlos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.