Sırttaki Fazlalıklar İçin Basit Egzersizler

· 8 Aralık, 2015
Sakatlanma yaşamamak için, egzersizlerin yoğunluğunu fiziksel kapasitenize göre ayarlamanız çok önemlidir ve eğer sonuçları görmek istiyorsanız bu egzersizleri düzenli olarak uygulamalısınız.

Yerleşmiş yağlardan kurtulmak için, neredeyse hep karın, bacaklar, basenler ve kollara odaklanırız çünkü vücudumuzun bu bölgelerindeki fazlalıklar daha çok dikkatimizi çeker. Fakat sırtımız da bir çok insanın ihmal ettiği ve çalışması zor olan bir bölgemiz.

Sutyenimizin altındaki fazlalıklar sırtımızın kocaman ve çıkıntılı görünmesine yol açar. Şansımıza, bu fazlalıklar diğer bölgelerde olduğu gibi yok edilebilir ve bu fazlalıklardan kurtulduğumuzda düz bir sırtla streç elbiselerin içinde gösteriş yapabiliriz.

Eğer sırtınızdaki bu yerleşmiş fazlalıklarla savaşmaya hazırsanız, bu mükemmel egzersizleri sakın kaçırmayın! En kısa zamanda sonuçlarını görebilmek için, günlük rutininize bu egzersizleri dahil etmelisiniz.

Şınav Çekmek

Şınav çekmek neredeyse bütün egzersiz rutinlerinde bulunan, bilindik bir harekettir. Şınav çekmek kolları sıkı tutmak için harika bir yoldur, aynı zamanda sırt fazlalıklarından da kurtulmamıza yarar. Fakat şınavı doğru stille çekmek önemlidir, vücudunuzu baştan ayağa sıkı ve dümdüz tutmalısınız.

Yan Gerilme

egzersiz

Yere serdiğiniz yoga matının üzerine, dirseğiniz omzunuzun hemen alt hizasına gelecek şekilde sol tarafınıza doğru yan yatın. Düzgünce pozisyon aldığınızda, vücudu düz ve sıkı tutarak kalçanızı yukarı doğru kaldırın, böylelikle abdominalleriniz çalışacak. Her iki taraf için 30-45 saniye bu pozisyonda kalın ve ardından dinlenin.

Egzersiz Topu

Egzersiz topunun üzerine göğsünüz topun merkeziyle aynı hizada olacak şekilde yüz üstü uzanın. Ellerinizi yeri gösterecek şekilde uzatın ve ayaklarınızda yerde bitişik dursun. Kollarınızı sabit tutun ve denge kurmaya çalışın. Kollarınızı vücut ile “Y” biçimi alacak şekilde yavaşça uzatın ve bu 15 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Bu egzersizden 12 tekrar olmak üzere 2 set yapın.

Dambıl

Rahatça hareket edebileceğiniz bir yere gidin ve 4-6 kg civarında bir dambıl alın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve dizlerinizi bükün. Üst vücudunuzu yere doğru bir eğin ve dambılı vücudunuzdan uzağa, duvara doğru tutarak dengede durmaya çalışın. Dambılı omuz hizasına doğru kaldırın ve bunu 10-15 kere tekrar edin.

Yan Kalkma

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve iki elinize de birer dambıl alın. Dizlerinizi bükün ve üst vücudunuzu 45 derece eğin. İki dambılı da yere paralel olarak kavrayın ve sonra yan taraflara doğru kaldırın. Omzunuzun hizasına geldiğinde biraz bu pozisyonda durun ve sonra yavaşça onları indirin. Bu egzersizi 12 tekrar olmak üzere 2 set yapın.

Yüzüstü Köpek Duruşu

Bu bütün vücudu çalıştıran bir yoga duruşudur, özellikle sırttaki kasları ve trapezleri çalıştırır. Rahatça hareket edebileceğiniz bir alan bulun. Yere diz çökün ve ellerinizi önünüze gelecek şekilde yere koyun. Kollarınız vücudunuzla aynı hizada olacak şekilde kendinizi topuklarınızdan ittirin ve 15-30 saniye boyunca bu pozisyonda durun. Eğer yeterince esnekseniz, tabanınızı tamamen yere basacak şekilde bu egzersizi yapabilirsiniz.

Kardiyo

İyi bir egzersiz rutini, güçlendirme antrenmanını tamamlamak için kardiyo içermelidir. Bu türde bir egzersiz mükemmel bir yağ yakıcıdır, sutyeninizin altındaki yağ da dahil olmak üzere vücuttaki yağı yakar. Sonuçları elde edebilmek için sadece günde 30 dakikaya ihtiyacınız var. Haftada en az bir kez yürümek, jogging, koşmak, ip atlamak, kondisyon bisikleti (eliptik bisiklet)  kullanmak, bisiklet sürmek, yüzmek veya sıkı bir aerobik dersine girmek gereklidir. Antrenmanınızın yoğunluğunu arttırdıkça daha fazla kalori yakacak olduğunuzdan dolayı daha iyi sonuçlar almaya başlayacaksınız.