Feta Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Feta peynirini hiç duydunuz mu? Yunanistan'dan gelen bu süt ürünü, onu tüketenlere büyük faydalar sağlayabilir. Bu yazıda faydaları ve nasıl tüketileceği hakkında bilgi edinin!
Feta Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Feta, çok yönlülüğü ve özellikleri sayesinde yavaş yavaş birçok ülkeye yayılan, Yunan kültüründen bir süt ürünüdür. Beyaz peynire çok benzer. Salamura içinde satılır ve bu raf ömrünü uzatır.

Ürün koyun sütünden yapılır, ancak ana içeriği kısrak sütü olan çeşitleri de bulmak mümkündür. Karakteristik bir asidik tadı vardır ve toplam kaloriye göre yüksek oranda yağ içerir. Genellikle ahşap kutularda veya tadı, kokusu ve kıvamını koruyan teneke veya alüminyum kaplarda satılır.

Feta peynirinin besleyici özellikleri

Diğer herhangi bir süt ürünü gibi, feta peyniri, mevcut bilimsel literatürün işaret ettiği gibi protein içeriğiyle öne çıkıyor. Bunlar, tüm gerekli amino asitleri içeren, yüksek biyolojik değere sahip ve aynı zamanda sindirilebilirliği yüksek besinlerdir.

Protein, yaşlanmayla ve kas dokusunun dejenerasyonuyla ilişkili hastalıkları ve durumları önlemek için çok önemlidir. Nutrients dergisinde yayınlanan bir inceleme bize, protein tüketiminin yağsız dokunun tahrip olmasını ve işlevselliğini yitirmesini geciktirmeye ve önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu da yetmezmiş gibi, feta, bileşiminde yüksek oranda doymuş yağ asitleri içerir. Yakın zamana kadar bu kötü bir şey olarak kabul edilirdi. Ancak bilim, son zamanlarda bu konudaki kararını değiştirdi.

Doymuş lipidler artık zararlı kabul edilmiyor. Günümüzde bilim adamları, bu yağ asitlerinin kardiyovasküler rahatsızlık riskini ve diğer karmaşık hastalıkların görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olduğunu doğrulamak için yeterli kanıt olduğu için faydalarının farkındadır.

yunan peyniri feta
Feta, menşei Yunanistan olan yüksek proteinli bir süt ürünüdür.

Feta’daki mikro besinler

Feta’nın makro besin içeriği önemlidir, ancak aynı zamanda sağlığa faydalı mineraller ve vitaminler içerir. Buradaki bir örnek kalsiyumdur.

Bilim adamları, süt ürünleri alımının kalsiyum içeriği nedeniyle osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtladılar. Bu nedenle feta buna bir istisna değildir.

Bunun yanında bileşiminde önemli miktarlarda D vitamini içermektedir. Bu besin, sağlığı korumanın yanı sıra karmaşık, kardiyovasküler ve metabolik hastalıkların önlenmesi için de önemlidir. Aslında, vücut yeterli D vitamini seviyesine sahip olduğunda, belirli kanser türleri daha iyi prognoza sahiptir. Buna ek olarak, cilt kanserinden korunmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da vardır.

Paradoksal olarak, genel popülasyonda genellikle bu besin maddesi seviyeleri oldukça yetersizdir. Günlük alımını garantilemek için süt ürünleri (feta gibi), lüfer ve yumurta tüketmek iyi bir fikirdir. Buna ek olarak, uzmanlar vücuttaki sentezini teşvik etmek için güneş ışığına sık sık güvenli bir biçimde maruz kalmayı tavsiye ediyorlar.

Feta içeren tarifler

Sırada, size bu yemeği diyet rutininize dahil etmeye başlayabilmeniz için feta içeren iki basit tarif göstereceğiz.

Fırında

Feta, İtalyan provolone peynirine benzer şekilde fırında hazırlanabilir. Dağ kekiği ve biber gibi basit baharat kombinasyonu ve zeytinyağlı sos ile çok lezzetli bir yemek olabilir!

Yapılması gereken tek şey, alt ve üst ızgaraları 200 dereceye kadar ısıttığınız fırında 8 dakika pişirmektir. Fırından çıkardığınızda tekrar zeytinyağı ile tatlandırmanızı öneririz.

Salata

Salatalar feta yemek için harika bir bahanedir. Peyniri küçük küpler halinde kesin ve en sevdiğiniz salata malzemelerine ekleyin.

Daha sonra, lezzetli ve besleyici bir salata hazırlamak için zeytinyağı ve sirke ile süsleyin. Protein içeriğini daha da artırmak istiyorsanız, biraz konserve ton balığı ekleyin.

peynirli salata
Salatalarda feta, diğer sebze içerikleriyle kontrast oluşturan farklı bir doku sağlar.

Fetanın faydaları

Gördüğünüz gibi, feta düzenli olarak tüketildiğinde sağlığımız için çok faydalı bir süt ürünüdür. Protein, yağ ve mikro besin içeriği, onu günlük beslenme gereksinimlerimizi karşılayabilen ve farklı hastalıkları önlemeye yardımcı olan bir gıda haline getirir.

Çok yönlü bir üründür ve farklı şekillerde hazırlanabilir. Bir yandan, onu ana malzeme haline getirebilirsiniz. Alternatif olarak, diğer yemeklere asidite ve kontrast sağlamak için eşlikçi olarak kullanabilirsiniz.

Hangi şekilde olursa olsun, bundan sonra onu diyetinize mutlaka dahil edin. Pişman olmayacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tessier AJ., Chevalier S., An update on protein, leucine, omega 3 fatty acids, and vitamin D in the prevention and treatment of sarcopenia and fucntional decline. Nutrients, 2018.
  • Szajewska H., Szajewski T., Saturated fat controversy: importance os systematic reviews and meta analyses. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (12): 1947-51.
  • Thorning TK., Raben A., Tholstrup T., Soedamah Muthu SS., et al., Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. Food Nutr Res, 2016.
  • Anagnostopoulos AK., Tsangaris G., Feta cheese proteins: manifesting the identity of Greece’s national treasure. Data Brief, 2018. 19: 2037-2040.
  • Gilaberte, Y., et al. “La vitamina D: evidencias y controversias.” Actas dermo-sifiliográficas 102.8 (2011): 572-588.
  • Álvarez, A. Alonso, V. Martínez Suárez, and J. Dalmau Serra. “Profilaxis con vitamina D.” Acta Pediátrica Española 69.3 (2011).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.