Yulaf Ezmesi ve Chia Tohumları: Karnı Düzleştiren Bir Kahvaltı

Chia, vitamin ve mineraller açısından diğer tohumlardan daha zengin olmasının yanı sıra, yulafın içerdiği miktarlarla birlikte bağırsak geçişini düzenlememize yardımcı olan lifler içerir.
Yulaf Ezmesi ve Chia Tohumları: Karnı Düzleştiren Bir Kahvaltı

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yulaf ezmesi ve chia tohumlarının kombinasyonu çok besleyici, lezzetli ve doyurucu ama hafif bir atıştırmalık veya kahvaltı hazırlamak için ideal – karnı düzleştirmek için mükemmel!

Hepsinden iyisi, farklı meyve çeşitleri ve diğer tohumlarla birleştirilebilir. Tabii ki, hepsi tercihlerinize bağlı. Bu konuda daha fazla bilgi edinmeye ve lezzetli bir tarif keşfetmeye hazır mısınız? Öyleyse, okumaya devam edin!

Yulaf ezmesi ve chia tohumları, besleyici bir kombinasyon

Düz bir karın elde etmek için herkesin büyük çaba sarf etmesi gerekir, çünkü ne yazık ki, vücudun bu bölgesinde, vücudun düzgün bir şekilde ortadan kaldıramadığı yağ ve diğer atık ürünler daha kolay birikmektedir.

Yağ lokalize bir şekilde kaybolmaz. Bununla birlikte, genel olarak yağ kaybetmek için bir egzersiz rutini ve sağlıklı bir diyet takip etmek gereklidir.

Yulaf ezmesi ve chia tohumlarının kombinasyonu, her zamanki kahvaltının yerini almak için mükemmel bir seçenek olarak dünya çapında çok popüler hale geliyor. Her ikisi de, günün geri kalanında daha az yememize yardımcı olan lif gibi tokluğu uyaran temel besinlere sahiptir.

Kahvaltıda yulaf ezmesi ve chia tohumları

Yulaf ezmesi ve chia tohumlarının birleşimi güne enerjik başlamak ve öğün aralarında atıştırmaktan kaçınmak için ihtiyacınız olan her şeyi içeren bir yemektir. Vücudun metabolizmasını harekete geçirmek ve günün geri kalanında tokluk hissini artırmak için gerekli olan proteinler, vitaminler, mineraller ve lif bakımından zengindir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hamileyken Chia Tüketmek: Yararları ve Tavsiyeler

Yapılışı kolay olduğu için diğer kahvaltı çeşitlerini hazırlamak için fazla zamanı olmayanlar için mükemmel bir seçenek. Aslında, onu hazırlamak genellikle 15 dakikadan fazla sürmez ve malzemeler diğer kahvaltı malzemelerine kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır.

Sonuç olarak, kalorisi düşük ve sağlığı iyileştirmeye yönelik faydaları bakımından zengin olduğu için, hipokalorik bir diyete dahil etmek için mükemmel bir kahvaltı hazırlamış olacaksınız.

bardaklarda yulaf ezmesi ve chia tohumları

İçindekiler

 • Bir tutam tuz
 • 500 ml su (18 fl oz)
 • 1 su bardağı yulaf ezmesi (105 gr)
 • 2 yemek kaşığı bal (50 gr)
 • 1 yemek kaşığı toz tarçın (10 gr)
 • 4 yemek kaşığı chia tohumu (40 gr)
 • 2 yemek kaşığı vanilya özü (20 gr)

Hazırlık

 • Küçük bir tencerede suyu, tarçını ve vanilyayı yüksek ateşte ısıtın.
 • Kaynamaya başlayınca en aza indirin ve yulaf ezmesini ekleyin.
 • Karışımı 5 dakika daha pişirin.
 • Bu süreden sonra ocaktan alın, tencerenin kapağını kapatın ve 5 dakika daha dinlenmeye bırakın.
 • Bal ve tuzu ekleyin ve tüm malzemeleri bütünleştirmek için iyice karıştırın.
 • Karışımı bir kasede servis edin ve üzerine chia tohumlarını serpin.
 • İsteğe bağlı olarak kuru meyve ve kuruyemiş, çilek, böğürtlen, muz ve başka meyvelerle servis edilebilir.
 • Kalori alımı çok yüksek olduğu için sütle birlikte alınması tavsiye edilmez, ancak her şey ne kadar ılımlı olduğunuza ve elbette tercihlerinize bağlı olacaktır.

Düz bir karın elde etmek için yulaf ezmesi ve chia tohumlarının faydaları nelerdir?

Düz bir karın elde etmek için, sadece doyurucu bir kahvaltı değil, genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelisiniz. Bu nedenle, iki ana bileşeninin özellikleri göz önüne alındığında, bu basit kahvaltı tarifinin kilo kaybı için harika bir destek olabileceğini, ancak hiçbir şekilde mucizevi bir yağ yakıcı besin olmadığını unutmayın.

Yulaf ezmesinin faydaları

bir kasede yulaf
 • Bu çalışmada gösterildiği gibi, antioksidan etkileri ve tokluk seviyeleri üzerindeki etkileri ile bilinen beta-glukanlar, çözünür lif ve polifenoller içerir.
 • Aşırı kalori alımını önlemek için kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve iştah hissini azaltmaya yardımcı olabilecek bir lif alımı sağlar.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemek ve kolaylaştırmak için iyidir, bu da kabızlığı önler.
 • Lif, vitaminler ve temel minerallerin önemli bir katkısını yaparak fiziksel ve zihinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olur . Örneğin B vitamininin katkısı, bu makalede gösterildiği gibi depresyon durumlarını önlemek için büyük ilgi görüyor.

Chia tohumlarının faydaları

bir kasede chia tohumları
Chia tohumlarındaki besin çeşitliliği, daha kaliteli bir diyete katkıda bulunabilir. Bu nedenle, onları düzenli olarak beslenmenize eklemenize değer.

Chia tohumlarının düzenli tüketimi kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü bu inanılmaz bir doygunluk gücüne sahip bir besindir ve vücudun düzgün işleyişini uyaran bir besin kaynağıdır.

Omega-3 ve 6 yağ asitleri, diğer tohumlardan iki kat daha fazla protein, lif, mineraller ve vücudu farklı hastalıklardan koruyan antioksidan bileşikler içerir.

Bilimsel literatür, omega-3 yağ asitlerinin diyabet, kanser, demans ve depresyon üzerindeki faydalı özellikleri konusunda bizi bilgilendirmektedir. Besin değerleri sayesinde, onları diyetinize dahil etmek, daha düz bir karın elde etmek için faydalı olabilir, çünkü:

 • Bu makalede belirtildiği gibi, yoğun egzersiz sonrası kas iltihabını azaltır.
 • Açlık hissini azaltmaya yardımcı olur.
 • International Journal of Molecular Sciences’a göre kabızlığı önler ve bağırsak florasının çeşitliliğini artırır.

Sağlıklı, besleyici ve zayıflatıcı

Yulaf ezmesi ve chia tohumlarının vücut için birçok farklı faydası vardır, çünkü her iki gıda da sağlık için birkaç temel besin içerir. Buna ek olarak, sadece tokluk hissine katkıda bulunan değil, aynı zamanda enerji sağlayan diyet lifi açısından da zengindirler.

Yulaf ezmesi ve chia tohumu kombinasyonunun ne kadar faydalı olduğunu öğrendiğinize göre artık kahvaltılarınızda düzenli olarak tüketmek için adım atabilirsiniz.

Ek olarak, asıl amaç karnı düzleştirmeye yardımcı olmak olsa da, alımıyla sindirim ve kardiyovasküler sağlığı da iyileştireceğinizi unutmayın. İlginizi çekebilir ...

Keten Tohumu ve Chia Tohumu: Kim Kazanır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Keten Tohumu ve Chia Tohumu: Kim Kazanır?

Bu yazımızda keten tohumu ve chia tohumu karışımıyla elde edilecek lezzetli besin değerleri konusunda sizleri bilgilendiriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Butt, M. S., Tahir-Nadeem, M., Khan, M. K. I., Shabir, R., & Butt, M. S. (2008). Oat: Unique among the cereals. European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-008-0698-7.
 • Cleveland Clinic. Does til tok’s “International Show” drink works? Junio 2022.
 • Harvard T. H. Chan. The Nutrition Source. Chia seeds. Harvard School of Public Health.
 • Issa B, Wafaei N. A, et al. Abdominal bloating and distension: what is the role of the microbiota. Digestive Diseases and Science. Enero 2012. 57 (1): 4-8.
 • Londre R. Chia seeds pack nutritional punch. Mayo Clinic. Abril 2022.
 • Mayo Clinic. Understanding and managing chronic abdominal bloating and distension. Agosto 2021.
 • Mayo Clinic. Dietary fiber: essential for a healthy diet. Noviembre 2022.
 • Medline Plus. Rutina de ejercicios en interiores. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Mayo 2022.
 • Mohd Ali, N., Yeap, S. K., Ho, W. Y., Beh, B. K., Tan, S. W., & Tan, S. G. (2012). The promising future of chia, Salvia hispanica L. Journal of Biomedicine and Biotechnology. https://doi.org/10.1155/2012/171956.
 • Mount Sinai. Abdomen swollen information.
 • Rebello C. J, O’Neil C. E, et al. Fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutritional Reviews. Febrero 2016. 74 (2): 131-47.
 • Valeur J, Puaschitz N, et al. Oatmel porridge: impact on microflora-associated characteristics in healthy subjects. British Journal of Nutrition. Enero 2016. 115 (1): 62-7.
 • Vázquez-Ovando A, Rosado-Rubio G, et al. Physicochemical properties of a fibrous fraction from chia (Salvia hispanica L.) Food Science and Technology. 2009. 42 (1): 168-173.
 • Wolever, T. M. S., Tosh, S. M., Gibbs, A. L., Brand-Miller, J., Duncan, A. M., Hart, V., … Wood, P. J. (2010). Physicochemical properties of oat β-glucan influence its ability to reduce serum LDL cholesterol in humans: A randomized clinical trial. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.2010.29174

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.