İlk Spa Ziyaretinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spa'da ilk sefer, dinlenmek için gidilen bir yer olmasına rağmen strese neden olabilir. Bunu bilmek, fiziksel ve duygusal sağlığınızı iyileştirecek ve işinizi kolaylaştıracaktır.
İlk Spa Ziyaretinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Eleny Vanessa Alvarado Prada

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bu yazımızda, ilk spa ziyaretinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Spa’lar tedaviler, terapiler ve aktiviteler sunar ve amaçları rahatlamanıza yardımcı olmaktır. Spal’lar stres dolu günlük yaşamın üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle oldukça popülerdirler.

“Spa” kelimesi, Roma döneminden beri termal suları ile tanınan bir Belçika kasabasının adından gelmektedir.

Bu ilk spa ziyaretiniz mi olacak?

O zaman bu yazıyı okumaya devam etmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, tüm beklentilerinizi karşılayarak bu deneyimi keyifli hale getirmek için bazı ipuçları içermesidir.

Size en yakın yerel merkeze kaçmak için birçok neden vardır. Ana neden hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissetmektir.

Bir spa’ya ilk kez gitme nedenleri

Stres sağlığınızı etkiliyorsa, zaten bir spa’ya gitmek için geçerli bir nedeniniz vardır. Yine de, bu yerler ve faydaları hakkında hala fazla bir şey bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıdakiler sizi hemen şimdi bir randevu almaya ikna edebilir. Kendinize harcadığınız zaman asla boşa gitmez!

Akıl sağlığını iyileştirir

Stres, günlük hayatın sürekli koşuşturması nedeniyle günümüzde insanları en çok etkileyen hastalıklardan biridir. Yüksek düzeyde kaygının ölümcül sonuçları kimse için bir sır değildir.

Spada kendinizi şımartıp rahatlarken etrafınızdaki her şeyi unutarak biraz zaman geçirebilirsiniz. Enerjinizi vücudunuza odaklayın ve değişiklikleri göreceksiniz.

Fiziksel sağlığı optimize edin

Bir sağlıklı yaşam spa’sına göre, bu yerlerde sunulan çeşitli terapiler ve tedaviler, kas gevşemesini arttırmanıza olanak tanır. Bu, sırt, boyun ve uzuv ağrılarını azaltır.

Cilt problemlerine iyi gelir

Yukarıdaki neden bir spa’ya gitmeniz için size yeterli gelmediyse, bir spa’ya gitmek fiziksel görünümünüzü de iyileştirir. Bu yerlerde kullanılan tüm teknikler iç mekanınızı iyileştirir ve aynı zamanda ten renginizi iyileştirmeye de yardımcı olur.

Bunun nedeni, aşağıdaki gibi terapi ve tedaviler sunmalarıdır:

 • Derinin ölü hücrelerden arındırılması
 • Yüz temizliği
 • El ve ayakların nemlendirilmesi
 • Karboksiterapi
 • Radyofrekans
 • Ozon tedavisi
 • Ultra kavitasyon

Rahatlamanın yanı sıra, bu spa uygulamalarının gelecekte göreceğiniz birçok spa terapilerinin ilki olacağını anlayacaksınız. Aslında, bu tür bir şımartma öz saygınızı artırır.

bacaklarına işlem yaptıran kişi
Bazı spa’lar, diğer estetik güzellik yaklaşımlarıyla birlikte kavitasyon ve ultra kavitasyon uygulamaları da sunar.

İlk spa ziyaretiniz

Bir spa’ya ilk kez gittiniz ve oraya gitmeden önce ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Endişeye gerek yok, sadece alandaki uzmanların tavsiyelerine uyun. Örneğin The Spa Traveller’ın içerik direktörü Janet Brice, gittiğiniz yerde sunulan tedavileri ve terapileri her zaman gözden geçirmenizi ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmenizi tavsiye ediyor.

Hamilelik veya altta yatan hastalıklar

Hamileyseniz bir kaplıcaya gitmemelisiniz, ancak gidecekseniz öncesinde mutlaka jinekoloğunuza danışmalısınız. Benzer şekilde, kardiyovasküler problemler veya ateş gibi altta yatan hastalıklar da risk oluşturmaktadır.

Bu durumlardan herhangi birinde, spa’ya sundukları tedaviler için herhangi bir kontrendikasyon olup olmadığını sormanızı öneririz.

İletişim ve bağlantı kesilmesi

Spa’ya ilk gelişinizde dünyayla bağlantınızı kesmeye hazır mısınız? Bu aslında en önemli noktalardan biridir. Spa’da sunulan tekniklerin veya tedavilerin rahatlatıcı etkisinden tamamen faydalanmak için kendinizi diğer her şeyden soyutlamalısınız.

Bu yüzden telefonunuzu kapatmalı, saati unutmalı ve deneyimin tadını çıkarmaya odaklanmalısınız. Sadece kendiniz için biraz zaman ayırmak, hem fiziksel hem de duygusal sağlığınızı iyileştirecektir.

İlk spa ziyaretinizde takı takmayın

Kolye, bilezik veya küpe gibi takı veya aksesuarları evde bırakın. Evdeki herhangi bir şeyi çıkarmayı unutursanız, müşteri hizmetleri masasında muhtemelen siz içeri girerken takılarınızı verebileceğiniz, onları güvende tutacak bir yer vardır.

Seçtiğiniz terapi ve tedavilerin doğru uygulanmasını ve tekniğini kolaylaştıracağı için saçlarınız uzunsa onları bağlamanızı öneririz. Ekstra bir ipucu olarak, yemekten hemen sonra, en azından ilk seferiniz olacaksa spa’ya gitmeyin.

Rahat kıyafetler giyin

Peki bir spa’ya giderken nasıl giyinmelisiniz? Doğru cevap rahat kıyafetlerdir. Tüm kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekebileceğini unutmayın. Bunun nedeni, tüm kıyafetlerinizi çıkarmanın bazı tedavi türleri için zorunlu bir gereklilik olmasıdır. Bu seçtiğiniz tedavi ve terapiye göre değişiklik gösterir.

Tahmin edebileceğiniz üzere rahat olmalısınız; sadece sizin için değil, aynı zamanda sizinle ilgilenecek kişi için de bu önemlidir. Gerekirse çıkarmak daha pratik olduğu için lastik sandaletler veya terlikler giyebilirsiniz.

Dakiklik

Herhangi bir gecikme spa personelinin programlarında sorun oluşturacağından, planlanan randevunuza zamanında gitmelisiniz.

Yerinizi ve başkalarının yerini garanti altına almak için randevunuzdan 15 dakika önce gitmeye çalışın. Dilerseniz daha iyi hazırlanmak için önceden hızlı bir duş alabilirsiniz.

İlk spa ziyaretinizde yanınıza almanız gerekenler

Çoğu spa, havlu, dezenfektan jel ve şampuan gibi malzemeler sunar, ancak ilk spa ziyaretinizde, kendi rahatınız için yanınızda ufak bir çantada kendi kullanacağınız malzemeleri getirmek isteyebilirsiniz.

Bazı spa’lar, en sevdiğiniz kitap gibi maksimum rahatlama düzeyine ulaşmanıza yardımcı olacak ögeleri getirmenizi önerir. Yanınızda şımartılmak için ihtiyaç duyabileceğiniz kişisel bir şey götürebilirsiniz.

Çantanızda olması gereken şeylerin bir listesi:

 • Bir mikrofiber havlu, bu malzeme çok daha hızlı kurur ve fazla ıslanmaz
 • Mayo zorunlu olmasa da isterseniz spa’da giyebilirsiniz
 • Saçınıza zarar vermek istemiyorsanız yanınızda duş bonesi veya at kuyruğu yapmak için toka. Bazı kaplıcalar tek kullanımlık şapkalar sunar, ancak kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaksa kendi şapkanızı yanınıza alın
 • Kendi parmak arası terliklerinizi getirin, kaymayan ve suyu emmeyen bir malzemeden yapıldığından emin olun
 • Yedek kıyafet, ıslak kıyafetlerinizin üzerine kıyafet giymek zorunda kalmamanıza yardımcı olacaktır
 • Son olarak deodorant, şampuan, kozmetik, makyaj malzemesi ve losyon gibi kişisel eşyalarınız
küçük tuvalet çantaları
Spa’ya temel gereksinimlerinizi içeren küçük bir çanta götürün

Spa’daki ilk seferiniz keyifli olmalı

Spa’ya ilk kez gittiğinizde, muhtemelen başka birçok insanın sizinle aynı gün ziyarete geleceğini fark edeceksiniz, bu yüzden onlara, personele ve tesise karşı saygılı olun.

Uygun bir ses tonunu koruyun, ortak alanlara girmeden önce kısa bir duş alın ve soyunma alanında dikkatli olun. Bunların hepsi tatmin edici bir deneyim için gerekli kurallardır.

Seçtiğiniz her tedaviye başlamadan önce terapistlerin endikasyonlarını dinleyin ve varsa herhangi bir cilt lezyonundan veya hassas alanlardan bahsedin. En önemlisi, sadece rahatlayın ve bu tür bir yerin sunduğu avantajlardan en iyi şekilde yararlanın.

Son olarak, çekinmeye veya utanmamaya çalışın – her türlü insanla çalışmaya alışmış ve istekli eğitimli profesyonellerin elindesiniz ve ai<e iyi bakacaklar. Böylece, deneyimin tadını çıkarın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.